Wypowiedzenie umowy OC opłacać się nam może z różnych względów. Można to zrobić na mocy porozumienia stron, które jest zapisane właściwie w każdej umowie OC.

W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC trzeba pamiętać o kilku ważnych elementach. Przede wszystkim nie można tego zrobić bez zachowania okresu wypowiedzenia. Wypowiedzenie umowy OC złożyć trzeba nie później niż 1 dzień przed końcem okresu ubezpieczenia. Inaczej okres wypowiedzenia umowy może być znacznie dłuższy. Polisa, która nie zostanie wypowiedziana, automatycznie bowiem przedłuży się na kolejny rok. Warto jednak pamiętać, że masz prawo do przerwania takiego wznowionego ubezpieczenia w dowolnym momencie. Specjaliści z https://wypowiadamoc.pl/ podkreślają, że wiele osób z tej możliwości wypowiedzenia umowy nie dają sobie sprawy i trwają przy ubezpieczycielu kolejny rok. 

Z zachowaniem okresu wypowiedzenia — pamiętaj o terminach

Jeśli chcesz wypowiedzieć umowę OC, uwzględnij okres wypowiedzenia. Przygotuj dokumenty wcześniej i poinformuj ubezpieczyciela o rozwiązaniu umowy. Wypowiedzenie umowy musi zostać złożone oficjalnie z zachowaniem odpowiednich reguł. Czyli? Przede wszystkim pismo stwierdzające rozwiązanie umowy powinno być przygotowane zgodnie z wymaganiami. Muszą się w nim znaleźć wszystkie niezbędne informacje pozwalające na zidentyfikowanie ubezpieczonego, ubezpieczyciela, przedmiotu ubezpieczenia, a także konkretnej jego wersji, W przypadku każdego rodzaju umowy, niezależnie czy mowa o OC, czy jakimkolwiek innym ubezpieczeniu, dotrzymanie tych formalności jest bardzo ważne. Na szczęście możesz skorzystać z pomocy profesjonalistów i pobrać gotowe wypowiedzenie Allianz na wypowiadamoc.pl. W ten sposób zyskujesz pewność, że prawidłowo zostało złożone wypowiedzenie umowy ubezpieczenia. Oczywiście musisz wypełnić je poprawnymi danymi, a także ręcznie podpisać (to bardzo istotne). Dostarczyć je możesz zaś do ubezpieczyciela na kilka różnych sposobów:

  • dostarczyć osobiście do siedziby ubezpieczyciela lub właściwego oddziału, 
  • wysłać pocztą (listem poleconym za potwierdzeniem odbioru),
  • wysłać faksem lub e-mailem (tutaj skan z Twoim podpisem — drukujesz pismo, podpisujesz odręcznie, skanujesz).

Pamiętaj, że w każdym wypowiedzeniu muszą się znaleźć następujące informacje:

  • dane samochodu,
  • dane właściciela,
  • numer polisy OC,
  • podstawa prawna do wypowiedzenia (bardzo często o tym zapominamy, zgodnie zaś z obowiązującym prawem, każde wypowiedzenie musi zawierać wskazanie podstawy prawnej).

Wypowiedzenie OC — czy warto?

Czy zawsze wypowiedzenie OC się opłaca? Oczywiście, że nie. Jeśli masz z ubezpieczycielem wynegocjowane naprawdę dobre warunki, zastanów się trzy razy, zanim postanowisz zrezygnować z tej konkretnej opcji. A nie tyle zastanów się, ile sprawdź, jakie oferty mają dla ciebie inni ubezpieczyciele. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, dlatego nawet jeśli zrezygnujesz z jednego, natychmiast musisz wykupić następne. 

Wypowiedzenie OC okazuje się jednak korzystne w momencie, w którym ubezpieczyciel zmienia warunki na mniej korzystne, a ty masz pewność, że na rynku bez problemu znajdziesz ubezpieczenie na lepszych niż proponowane zasadach. Z wypowiedzenia umowy opłaca się czasem także skorzystać, gdy kupujesz używany samochód z OC, które możesz przejąć, ale i które możesz wypowiedzieć. Jeśli masz swojego ubezpieczyciela, u którego zbierasz punkty, a za okres stałej współpracy możesz liczyć na korzystniejsze warunki ubezpieczenia, zdecydowanie lepiej jest zrezygnować z ubezpieczenia, które "otrzymujesz" wraz z samochodem