W przypadku popełnienia wykroczenia w ruchu drogowym dostajemy nie tylko mandat, ale też punkty karne, których liczba zależy od tego, jaki wykroczenie popełniliśmy. Teraz osoby, które mają na swoim koncie punkty karne, mogą na własny koszt wziąć udział w szkoleniu, aby zmniejszyć ich liczbę.

W ten sposób można pomniejszyć konto o sześć punktów, a takie szkolenie można odbyć nie częściej niż co pół roku. Szkolenia organizują Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego za 300 zł.
Nie mogą tego zrobić tylko początkujący kierowcy w ciągu roku od otrzymania po raz pierwszy prawa jazdy.
Od 8 czerwca przyszłego roku, po przekroczeniu 24 punktów karnych, kierowca nie straci automatycznie uprawnień tylko zostanie skierowany na specjalne szkolenie. Jeśli jednak w ciągu miesiąca od doręczenia decyzji administracyjnej nie weźmie w nim udziału, wtedy pożegna się z prawem jazdy.
Szkolenie będzie trwało łącznie 28 godzin w ciągu czterech dni. Będzie kosztowało 500 zł, ale po jego odbyciu konto z punktami karnymi wyzeruje się. Uczestnicy w czasie takiego kursu zapoznają się z teorią i zostaną poddani badaniom psychologicznym. Trzeba wiedzieć, że od skierowania na kurs do odzyskania dokumentu nie może minąć więcej niż 6 tygodni. Taki kurs można będzie odbyć tylko raz w ciągu pięciu lat. Jeśli w tym czasie kierowca ponownie przekroczy limit 24 punków, straci uprawnienia. Będzie musiał ponownie odbyć kurs podstawowy i zdać egzamin.

Jak sprawdzić ile mamy punktów karnych?
Od 24 kwietnia 2017 r na stronie obywatel.gov.pl kierowcy mogą sprawdzić swój stan konta z punktami karnymi.
W przeglądarce internetowej należy otworzyć stronę obywatel.gov.pl i wybrać opcję sprawdzenia punktów karnych przez internet. Następnie trzeba kliknąć opcję „Sprawdź swoje punkty karne”.
Kliknąć w przycisk „Zaloguj się”, a następnie zalogować się na profil zaufany.
Kiedy wyświetli się „Wniosek o dostęp do usługi online na platformie obywatel.gov.pl”, kliknąć w „Podpisz profilem zaufanym”. Pojawi się prośba o autoryzację. Trzeba potwierdzić gotowość podpisania wniosku o sprawdzenie ilości punktów karnych, klikając w przycisk „Autoryzuj i podpisz dokument”.
W następnym kroku wprowadzić trzeba jednorazowy kod. Po jego wpisaniu nastąpi powrót na stronę obywatel.gov.pl, gdzie można sprawdzić punkty, ale tylko własne. Nie można tylko sprawdzić, ile punktów karnych ma inna osoba.
Aby sprawdzić swoje punkty w internecie konieczny jest profil zaufany. Można go założyć, rejestrując się na stronie pz.gov.pl, a następnie odwiedzając punkt potwierdzający z dokumentem tożsamości lub „z wykorzystaniem zewnętrznego dostawcy tożsamości”. Teraz całkowicie przez internet mogą to zrobić klienci kilku banków m.in.: PKO BP, Inteligo, ING, Envelo, Millennium Bank.
Cała usługa jest bezpłatna.