Zima to zdecydowanie najtrudniejszy okres dla każdego kierowcy. Szybko zapada zmrok, nawierzchnia jest bardzo śliska a opady atmosferyczne tworzą bardzo niebezpieczne warunki do prowadzenia samochodu. Ponadto mróz potrafi unieruchomić nawet stosunkowo nowy samochód, zaparkowany na dworze. By auto nie zawiodło, warto upewnić się, czy stan poszczególnych auto części pozwoli bezproblemowo przetrwać zimę.

Zacznijmy od tego, że wielu części samochodowych nie sprawdzimy bez specjalistycznych urządzeń i wiedzy. Dobrze byłoby więc, by zrobił to dobry, zaufany mechanik. Najlepsza okazja, by tego dokonać to z kolei wymiana opon na zimowe. Na które części trzeba zwrócić uwagę?

Dlaczego stan akumulatora jest tak ważny?

Samochód składa się z wielu części ale akumulator to zdecydowanie źródło najczęstszych problemów podczas zimy. Dlatego pośród szerokiej gamy części do samochodów w iParts.pl, postanowiliśmy zaoferować Klientom tylko najwyższej jakości zamienniki, których montaż pozwoli bezproblemowo poruszać się samochodem nawet w najtrudniejszych warunkach – podaje jeden ze specjalistów ds. sprzedaży w iParts.pl.

Trudno się temu dziwić skoro przy -18 stopniach akumulator posiada już tylko 50 proc. mocy. Natomiast temperatury bywają przecież jeszcze niższe. Dlatego przed nadejściem zimy warto poświęcić tej części trochę uwagi. Trzeba koniecznie dokonać pomiaru prądu ładowania oraz prądu upływu na postoju. Ponadto warto także oczyścić i nasmarować klemy a także sprawdzić stan przewodów do alternatora i rozrusznika.

Na co narażone jest nadwozie samochodu?

Zanim nadejdzie zima dobrym pomysłem jest dokładne umycie samochodu. Rzadko zdarza się bowiem, że zima pozwala na umycie auta.  Dobrze będzie także zabezpieczyć lakier wysokiej jakości woskiem. Auto będzie się wówczas mniej brudzić a nadwozie będzie bardziej odporne na działanie wilgoci oraz soli. Ponadto trzeba także nasmarować zamki oraz uszczelki – niestety często zdarza się, że guma po prostu przymarza a próba otwarcia drzwi w samochodzie kończy się uszkodzeniem uszczelki.

Świece żarowe i zapłonowe – ich wpływ na uruchamianie silnika

Świece żarowe montuje się w samochodach z silnikiem Diesla. Świece zapłonowe natomiast w autach z silnikiem benzynowym. Przepalenie się świec lub ich zużycie może nie tylko doprowadzić do szarpania i nierównej pracy silnika ale także problemów z jego uruchomieniem. To ostatnie ma miejsce przede wszystkim w przypadku ujemnych temperatur. Dobrze jest więc sprawdzić ich stan przed nadejściem pierwszych mrozów.

Czy ciśnienie w oponach ma wpływ na jazdę autem w zimie?

Prawidłowe ciśnienie w oponach to bardzo istotny aspekt eksploatacji samochodu podczas okresu zimowego. Trzeba je kontrolować regularnie – najlepiej co 2-3 tygodnie i koniecznie przed każdym dalszym wyjazdem. Miejmy na uwadze, że wraz ze spadkiem temperatury, ciśnienie w kołach szybciej się zmniejsza. Nieprawidłowe ciśnienie powoduje z kolei zwiększone spalanie oraz szybsze zużywanie się opon.

Prócz wspomnianych wyżej warto także skontrolować m.in. poziom płynu chłodniczego, stan piór wycieraczek oraz wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy. Dobrze będzie także sprawdzić stan zawieszenia i układu kierowniczego – czy nie ma zbyt dużych luzów, które mogłyby pogorszyć sterowność. Ponadto koniecznie trzeba także przyjrzeć się hamulcom.