Jeśli chcemy kupić samochód, musimy zawsze pamiętać o tym, by go ubezpieczyć, wybierając obowiązkową polisę OC. Niezależnie od tego, czy jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami nowego pojazdu prosto z salonu, czy też samochodu używanego, kiedy zarejestrujemy pojazd, musimy wykupić OC. Jak wygląda cała procedura w przypadku kiedy kupujemy nowy pojazd, a jak wtedy, gdy nasz samochód miał poprzedniego właściciela – o tym dowiesz się z tego artykułu.

Wykupienie polisy OC dla nowego samochodu

 

W przypadku, kiedy decydujemy się na wybór nowego samochodu, procedura zakupienia polisy OC jest dość prosta. Udajemy się do wybranego salonu samochodowego, bądź też do towarzystwa ubezpieczeniowego i wykupujemy polisę. W takiej sytuacji może nam się przydać oc kalkulator na najtaniejuagenta.pl. Warto pamiętać o tym, aby wykupić ubezpieczenie nie później, jak w pierwszym dniu rejestracji pojazdu w odpowiednim dla naszego miejsca zamieszkania wydziale komunikacji. Ze względu na to, że przy nabywaniu nowego samochodu, trzeba dopełnić wiele formalności, pomoc w postaci kalkulatora oc może być naprawdę wskazana.

 

OC dla używanego pojazdu

 

Natomiast wtedy, gdy kupujemy pojazd używany, procedura zakupienia polisy OC jest bardziej złożona. Jeśli właśnie chcesz zakupić samochód, może ci się przydać wzór umowy kupna i sprzedaży samochodu. Wzór umowy kupna sprzedaży samochodu znajdziesz na najtaniejuagenta.pl W momencie kiedy stajemy się nowym właścicielem używanego samochodu, mamy do wyboru kilka opcji, jeśli chodzi o ubezpieczenie OC.

 

Przede wszystkim możemy zdecydować o tym, że pozostaniemy przy ubezpieczeniu OC, które na nas przechodzi od poprzedniego właściciela. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie musimy dopełniać żadnych formalności. Jednak może się okazać, że towarzystwo ubezpieczeniowe dokona wówczas ponownej kalkulacji składki, a takie rozwiązanie nie musi wcale działać na naszą korzyść. Poza tym musimy też pamiętać o tym, że jeśli chcemy pozostać przy dotychczasowym ubezpieczeniu OC, powinniśmy wykupić nową polisę w dniu, kiedy obecne OC przestanie obowiązywać. Kiedy bowiem decydujemy się pozostać przy polisie, którą miał poprzedni właściciel, musimy pamiętać o tym, że jej ważność nie przedłuża się w sposób automatyczny, tylko zwyczajnie traci swoją ważność.

 

Wymiana starej polisy OC na nową

 

Jeżeli dojdziemy do wniosku, że jednak nie chcemy korzystać z dotychczasowej polisy, powinniśmy dać temu wyraz, czyli wysłać do danego towarzystwa ubezpieczeniowego pisemne wypowiedzenie. Mamy na taką czynność ograniczony czas, gdyż tylko trzydzieści dni od momentu, kiedy nabyliśmy samochód od poprzedniego właściciela (jeśli umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym została sporządzona do 10 lutego 2012 r.). Warto dodać, że nawet jeśli w tym samym dniu, w którym kupimy pojazd, wyślemy takie pismo do firmy ubezpieczeniowej, to i tak przez najbliższe trzydzieści dni będzie obowiązywać polisa OC, którą przejęliśmy po poprzednim właścicielu samochodu.  

 

Z kolei jeśli umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym została zawarta po 11 lutego 2012 roku, wtedy nie obowiązuje żaden termin, w jakim powinniśmy się zmieścić, gdybyśmy chcieli zrezygnować z polisy OC po poprzednim właścicielu samochodu. W praktyce oznacza to, że możemy zrezygnować z takiego ubezpieczenia OC w dowolnym terminie, w jakim taka polisa jest ważna. Warto dodać, że jeśli zdecydujemy się złożyć oświadczenie do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym informujemy, że rezygnujemy z korzystania z dotychczasowej polisy, najlepiej dokonać tego osobiście w wybranej placówce, gdyż wtedy przedstawiciel towarzystwa najszybciej odnotuje nasze działanie.