Powstaje film upamiętniający lidera zespołu Universe - Mirosława Bregułę. Będzie to opowieść o wybitnym artyście, którego życie i twórczość wzajemnie się przenikały. Historia, która wciąż trwa, bo Mirek wciąż żyje w sercach swoich fanów.

„TACY BYLIŚMY – MIROSŁAW BREGUŁA”

Na tę wiadomość fani Mirosława Breguły i zespołu Universe czekali od wielu lat. Podczas koncertu urodzinowego upamiętniającego 55. rocznicę urodzin Mirka Breguły, który odbył się 10 lutego 2019 r. w Chorzowskim Centrum Kultury, oficjalnie poinformowano
o rozpoczęciu prac nad projektem filmu fabularnego o roboczym tytule „Tacy byliśmy – Mirosław Breguła”.

Film będzie opowiadał historię Mirosława Breguły - jednego z najwybitniejszych kompozytorów, aranżerów, autorów tekstów oraz wokalistów w Polsce.

Reżyserem filmu jest GERWAZY REGUŁA, natomiast napisania scenariusza podjęła się DANUTA KUJAWIŃSKA, scenarzystka filmowa i teatralna oraz choreograf. Jak zapewnia pomysłodawca projektu, Lech Kujawiński zajmujący się rozwojem projektów filmów fabularnych i spektakli teatralnych, można założyć okres produkcji filmu na około trzy lata.

Obecnie prace nad rozwojem filmu trwają na poziomie developmentu. Reżyser filmu prowadzi rozmowy z potencjalnymi producentami.

MIROSŁAW BREGUŁA – utalentowany i wrażliwy artysta

Życie Mirosława Breguły związane jest ze Śląskiem. To tutaj się urodził, mieszkał i tworzył. Napisał ponad 150 utworów, komponując i aranżując muzykę do swoich piosenek. Miał bardzo charakterystyczną barwę głosu.

W 1981 r. wraz z Henrykiem Czichem założył duet Universe. Największe sukcesy zespołu związane są z Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki w Opolu. W 1983 r. zajęli drugie miejsce za wykonanie utworu „Mr. Lennon”, natomiast w 1992 r. zwyciężyli piosenką „Daj mi wreszcie święty spokój”. Rok później zdobyli trzecią nagrodę za utwór „Dokąd uciec chcesz”.

Universe koncertował nie tylko w kraju, ale również za granicą, między innymi w USA, Niemczech, a nawet na Kubie. Zespół ma na swym koncie trzynaście płyt. W 2001 r. Mirek wydał swój jedyny solowy album „Kto ci jeszcze wierzy?” bardzo wysoko oceniony przez krytyków muzycznych. Jak sam powiedział: „Praca nad piosenkami była olbrzymią radością porównywalną jedynie z tą, jaką czułem dwadzieścia lat temu, wchodząc do studia po raz pierwszy.”

Mirek był niezwykle wrażliwym artystą, a teksty przez niego napisane są bardzo osobiste. Zawarte jest w nich zarówno jego życie, jak i uczucia. Dlatego trudno się dziwić, że wielu ludzi dostrzega w nich swoje życie i swoje emocje, niejednokrotnie utożsamiając się z nimi.

 

Mirek był, jest i będzie kochany przez swoich fanów

Ten niezwykle utalentowany twórca był uwielbiany przez fanów. „Miał talent, jakiego nie ma wielu dzisiejszych muzyków (…). Za to jednak, że był taki, a nie inny, kochają go fani po dzień dzisiejszy. To poważna i silna więź” – czytamy słowa Dariusza Kozakiewicza zapisane w książce Marcina Sitko „Hej, Panie B. Wspomnienie artysty”.

Mimo tragicznej śmierci Mirek Breguła wciąż żyje w pamięci swoich fanów. Świadczy o tym ich obecność na koncertach zespołu oraz aktywna działalność fan clubów na Facebooku.
W 2010 r. na placu Piastowskim w Chorzowie Starym odsłonięto pomnik upamiętniający Mirka Bregułę będący hołdem złożonym wybitnemu artyście.

Ostatnio został założony Fanpage filmu „Tacy byliśmy - Mirosław Breguła”, gdzie wciąż zbieramy poparcie fanów zespołu Universe i talentu wybitnego twórcy Mirosława Breguły.

Zapraszamy do polubienia strony – link:

https://www.facebook.com/wolanieprzezciszefilmfabularny/?

                                                                                              

Autor: Kinga Pelińska

 

Źródła: Lech Kujawiński, http://www.universe.pl/app/webroot/v/wordpress/, https://pl.wikipedia.org/wiki/Universe, https://pl.wikipedia.org/wiki/Mirosław_Breguła