Styl skandynawski wyróżnia przede wszystkim subtelność. Jego główne elementy to jasne, pastelowe barwy, drewno oraz proste formy. Doskonale łączy się przy tym z filozofią minimalizmu. Tego rodzaju stylistyka cieszy się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza że pozwala optycznie powiększyć wnętrza oraz nadać im elegancji. Coraz częściej wykorzystuje się ją w łazience, szczególnie gdy jej aranżacja jest utrudniona przez niewielki metraż. Co musimy mieć na uwadzę urządzając łazienkę w stylu skandynawskim?

Kolorystyka w stylu skandynawskim

Zastosowanie jasnych barw to idealne rozwiązanie w przypadku przestrzeni z utrudnionym dostępem do światła. W aranżacji wnętrz stosuje się je także w niewielkich pomieszczeniach, aby nadać im przestronności. Styl skandynawski bazuje przede wszystkim na pastelowych barwach. Wśród nich zdecydowanie króluje biel. Umiejętnie połączona z innymi dodatkami może nadać wnętrzom szlachetności. Z drugiej strony zbyt duża ilość bieli wprowadza monotonię. Jak więc znaleźć złoty środek? Uzupełnieniem bieli w skandynawskiej stylistyce jest zazwyczaj drewno. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to doskonałe połączenie. Niekiedy pojawiają się także inne, pastelowe odcienie. Dobrym wyborem będzie mi.in. mięta lub turkus. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością. Najlepiej, gdy pojawią się w dodatkach, takich jak poduszki, zasłony, dywaniki czy akcesoria dekoracyjne.


Elementy drewniane

Styl skandynawski w bezpośredni sposób nawiązuje do natury, widać to chociażby poprzez zastosowanie naturalnych materiałów. Wśród nich dominuje drewno, które w łazience pojawia się najczęściej w formie drewnianych podłóg. Do tego celu warto wybierać gatunki egzotycznych drzew, takie jak m.in. merbau, teak oraz iroko. Doceniane są przede wszystkim za wysoką odporność na wilgoć, dlatego też doskonale sprawdzą się w łazience. Nie musimy jednak koniecznie decydować się na prawdziwe drewno, które jest dość drogie. Tańszym, ale równie efektownym rozwiązaniem będą płytki imitujące drewno. Doskonale łączą funkcjonalność ceramiki z naturalnością i ciepłem drewna, a co więcej łatwo dopasujemy pożądany odcień do naszych wnętrz.

Meble i dodatki  - jakie wybrać?

Proste formy i minimalizm przeważają w stylu skandynawskim, dlatego musimy mieć to na uwadze wybierając wyposażenie łazienek. Ciekawym akcentem może okazać się wolnostojąca wanna lub umywalka. Wygląda bardzo efektownie, ale sprawdzi się wyłącznie w większych pomieszczeniach. Salon łazienek Banyo oferuje zazwyczaj oryginalne kształty, dzięki czemu nawet zwykła umywalka może stać się najważniejszą ozdobą w łazience. Świetnym dodatkiem w skandynawskiej łazience będą również wiklinowe kosze. Wśród dodatków nie powinno zabraknąć także kwiatów w drewnianych donicach. Jak w każdej łazience, tak i w tym przypadku, dobrze postawić na powierzchnie lustrzane. Lustro stanowi zresztą obowiązkowe wyposażenie łazienki. Najlepiej jednak ograniczyć się do prostej formy, gdyż dodatkowe zdobienia nie pasują do skandynawskiej stylistyki.

Styl skandynawski z pewnością okaże się dobrym wyborem w łazience, ponieważ nadaje pomieszczeniom przestronności i lekkości, co jest szczególnie ważne w przypadku niewielkiego metrażu. Wszelkie dodatki należy jednak dobierać rozsądnie. Nie zapominajmy także o kolorystyce, które odgrywa w tym przypadku najważniejszą rolę. Nie oznacza to, że musimy całkowicie zrezygnować z żywszych kolorów, a jedynie ograniczyć ich ilość.