Modna to kuchni to dzisiaj kuchnia minimalistyczna. Dlatego też projektując to pomieszczenie, warto zastanowić się nad ukryciem jak największej liczby sprzętów kuchennych w zabudowie. Takie rozwiązanie pozwoli nam utrzymać kuchnię w jednolitym stylu. Jednym z elementów, które można umieścić w zabudowie, jest płyta grzewcza. W dzisiejszym poradniku wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, jeśli w naszym domu ma się pojawić płyta gazowa do zabudowy.

Kuchenka wolnostojąca czy płyta gazowa do zabudowy?

Wybór:płyta gazowa do zabudowy czy kuchenka to pierwsze, co powinniśmy rozważyć. Nie ma najlepszej odpowiedzi, ponieważ wygoda ich używania uzależniona jest od Twoich przyzwyczajeń. Kuchenka wolnostojąca to, poza samą płytą, piekarnik. Dlatego jeśli lubisz mieć wszystkie te urządzenia w jednym miejscu, lepszym rozwiązaniem będzie kuchenka. Jeśli jednak marzysz o piekarniku na wygodnej wysokości, wybierz urządzenie do zabudowy, a do gotowania lepiej sprawdzi sięwłasnie płyta.

Dla kogo płyta gazowa?

Do instalacji płyty gazowej niezbędny jest oczywiście gaz. Dlatego też tego typu urządzenie, takie jak na przykład płyta AMICA PG6510XEH, niekoniecznie sprawdzi się w nowym budownictwie, często pozbawionym przyłącza gazowego.

Jak prawidłowo zainstalować płytę gazową?

Ze względów bezpieczeństwa instalację płyty powinien przeprowadzić fachowiec. Tylko w ten sposób uzyskasz pewność, że łącze gazowe zostanie podłączone prawidłowo oraz nie ryzykujesz podczas przyrządzania posiłków.

Wybierając miejsce instalacji płyty gazowej pamiętaj, żeby nie umieszczać jej tuż obok lodówki. Gotując posiłek na płycie gazowej poddajemy go obróbce na otwartym ogniu – a źródło ciepła w pobliżu lodówki może zakłócić jej pracę.

Istotnym elementem kuchennego wyposażnia będzie także okap kuchenny. Za jego sprawą nie dopuścisz do rozprzestrzeniania się zapachów związanych z przyrządzeniem posiłków na pozostałą część mieszkania. Twoja kuchnia jest otwarta na salon? Zapachy smażenia czy pieczenia, nawet kiedy mowa o Twoich ulubionych posiłkach, nie są najbardziej ulubionymi odświeżaczami powietrza.

Rozmiar i kształt – jak powinna wyglądać płyta gazowa?

Amica, Whirlpool oraz inni producenci płyt gazowych projektują je według podobnych wytycznych. Dlatego większość płyt gazowych jest zbliżona kształtem do płyt umieszczonych na kuchenkach wolnostojących. Najpopularniejsza liczba palników to 4, jednak jeśli Twoja kuchnia jest wyjątkowo niewielka lub po prostu nie gotujesz zbyt wiele, wybierz rozwiązanie dwupalnikowe.

Powierzchnia płyty gazowej może być emaliowana, ceramiczna, wykończona stalą nierdzewną lub hartowanym szkłem. Każde z nich ma swoje wady i zalety. Szkło świetnie się prezentuje w nowoczesnych wnętrzach i są odporne na uszkodzenia, mogą jednak być problematyczne w czyszczeniu. Równie ciężko doczyścić będzie płyty ze stali nierdzewnej, jednak są one bardzo wytrzymałe. Najłatwiejsze do czyszczenia, a także najtańsze, będą płyty emaliowane, jednak takie okrycie jest wyjątkowo mało odporne na uszkodzenie.