Jeden z bardziej kosztownych elementów wykończeniowych budynku? Bez wątpienia stolarka okienna i drzwiowa, dlatego też decyzję co do wyboru odpowiednich okien powinniśmy poprzedzić wyczerpującą analizą dostępnych możliwości.

Jakie powinno być okno?

Najważniejsze, by model okna odpowiadał naszym potrzebom, bo przecież powinien nam się podobać. Jednocześnie równie ważne, aby miał właściwe certyfikaty, co gwarantuje wysoką jakość. Okno powinno być bezpieczne, szczelne, łatwe w obsłudze, to wszystko trzeba dokładnie sprawdzić, bo w przeciwnym razie, po pewnym czasie możemy żałować podjętej decyzji. Już, gdy przeglądamy projekty domów, warto o tym pomyśleć, bo już w takiej sytuacji na coś się decydujemy, wiemy, czy chcemy dom parterowy, piętrowy, zbudowany z drewna czy z innych materiałów. Okna są w tym układzie niezbędnym elementem, więc nie można bagatelizować tej kwestii.

Musimy określić swoje oczekiwania

Dlatego też musimy jasno określić, jakie mamy oczekiwania wobec planowanych okien, zdecydować się na to, z jakiego materiału mają być zrobione, jakie mają mieć parametry i tym podobne, gdyż na podstawie tych informacji sprzedawca może przygotować dla nas najbardziej dopasowaną ofertę. Nie ma wtedy opcji, że coś pójdzie nie tak, że produkt będzie przypadkowy, bo wcześniejsze ustalenia pomogą tak dopasować okna do naszego domu, że efekt będzie taki, jak sobie życzymy.

Co jest ważne?

Kiedy chcemy kupić okna, musimy spytać o najważniejsze dla nas informacje. Na początek dowiedzmy się tego, z jakiego materiału ma być wykonane okno. Do wyboru mamy drewno, aluminium lub PCW. Kolejna ważna informacja to wymiar okna, ale także jego podział i funkcje okuć. Co należy przez to rozumieć? Przykładowo, czy jest to okno dwuskrzydłowe o stałych wymiarach? Takie podstawowe informacje znajdziemy w projekcie, gorzej, gdy dochodzi do kwestii bardziej precyzyjnych, a mianowicie, gdy trzeba sprecyzować swoje oczekiwania co do właściwości okien.

Tu już musimy dokładnie wiedzieć, czego chcemy, by faktycznie wybór był idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Musimy popatrzeć na projekt domu, na to, co nam się podoba, dobrać je tak, by razem z innymi elementami tworzyły spójną, gustowną całość. Pamiętając o tym, na pewno dobierzemy okna, które z jednej strony będą świetnie wyglądać, z drugiej będą charakteryzować się doskonałymi parametrami.