Nowoczesne wnętrza są minimalistyczne, a czasami wręcz surowe. Czy można znaleźć w nich miejsce dla elementów wykończenia takich jak listwy przypodłogowe? Zdecydowanie! Istnieją liczne powody, ze względu na które warto rozważyć podobną ewentualność.

Listwy przypodłogowe wykonuje się m.in. z drewna poddanego bardzo intensywnej obróbce. Pośród nich dużą popularnością cieszy się MDF. Płyty o umiarkowanej gęstości tworzy się z włókien drzewnych. Materiał jest niezwykle popularny w meblarstwie – robi się z niego przeważnie fronty. MDF znajduje zastosowanie również w tzw. „wykończeniówce”. Poszczególne rodzaje listew oddają charakter różnorodnych wnętrz. Mogą być zdecydowanie skromne, a wręcz minimalistyczne, jednak zdarza się, że same w sobie stanowią wyrazisty element dekoracyjny.

W jakim celu montuje się listwy przypodłogowe w pomieszczeniu? Ich najważniejszym zadaniem jest dobrze wyglądać. Sprawiają również, że całe otoczenie prezentuje się zdecydowanie korzystniej, cieplej – po prostu ładniej. W części listwy, która przylega do ściany, nierzadko pojawiają się specjalne żłobienia, w których można zgrabnie ukryć przewody. Tym samym zyskuje się wysoce pożądany efekt minimalizmu i schludności, który jest kluczowy dla modernistycznych aranżacji.

Pomiędzy ścianą a parkietem występuje przestrzeń dylatacyjna.  Jej pozostawienie jest konieczne, jednak efekt wizualny zdecydowanie nie zachwyca. Montaż listew przypodłogowych umożliwia zakrycie nieefektownych przerw, które mogą rujnować efekt. W nowoczesnych wnętrzach dobrze mogą prezentować się listwy wykonane również z metalu. Warto jednak pamiętać, aby nie łączyć ze sobą różnych rodzajów elementów wykończeniowych, ponieważ efekt może zdecydowanie nie przypaść nam do gustu.

Jedną z ważniejszych funkcji, jakie pełnią listwy przypodłogowe, jest ochrona ściany przed zabrudzeniami, uszkodzeniami itd. Na styku tej powierzchni z podłogą bardzo często pojawiają się uszkodzenia, które wynikają ze zwyczajnej eksploatacji pomieszczenia. Obecność dodatkowych elementów ochronny, takich jak listwy podłogowe, bardzo dobrze wpływa na wnętrze.

Wprowadzanie dodatkowych elementów wykończeniowych do nowoczesnych aranżacji ma głęboki sens. Takie stwierdzenie jest słuszne, a jego wysnucie wynika ze względów zarówno praktycznych, jak i estetycznych. Ochrona ściany, zakrycie przerwy dylatacyjnej i kabli – to najważniejsze zadania, jakich spełnienia oczekujemy od listew przypodłogowych, niezależnie od tego, w jakich wnętrzach się znajdują.