Uczniowie zaproponowali uporządkowaną zieleń, komponującą się z odnowionym dwa lata temu budynkiem Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Ogrodowej w Ostrowie. Metamorfozę wtedy przeszło wnętrze oraz elewacja budynku, zaproponowano kącik zabaw dla dzieci. Terenem wokół teraz zajęli się uczestnicy V edycji konkursu projektowego „Zaprojektuj z nami” w ZSB-E.

Teren dość trudny do zaadoptowania na cele rekreacyjne, zlokalizowany przy bardzo ruchliwej drodze, nie stanowił dla uczniów ZSB-E wielkiego problemu. Udało im się stworzyć zaciszny zaułek, pełen zieleni, pachnących drzew, krzewów oraz kwiatów wraz z placem zabaw, fontanną i ławkami. Jak w poprzednich edycjach praca nad projektami przebiegała w dwóch etapach.

Udział w konkursie wzięli uczniowie z kierunku architektura krajobrazu ZSBE z wszystkich klas. Podczas I etapu młodzież przedstawiała ogólną koncepcje zagospodarowania tej przestrzeni. Z pośród tych prac zostało wybranych 6 do dalszego rozwijania koncepcji.

W rozstrzygnięciu II etapu jury konkursowe obradowała w składzie: Ryszard Sobik- Prezes Wspólnoty Mieszkaniowej Ogrodowa 1-7, Rafał Wójcik oraz Tomasz Hańćkowiak jako członkowie zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej Ogrodowa 1-7,   Michał Trusz – plastyk miejski a także Sylwia Jaworska – architekt krajobrazu i Paulina Walków-architekt, nauczyciel.

- Ideą było wybranie jednego projektu, który będzie zrealizowany. W związku z tym, że nie byliśmy w stanie wybrać jednego najlepszego, postanowiliśmy nagrodzić pracę zbiorową, składająca się z dwóch propozycji, które najbardziej nam się spodobały i które zostaną zrealizowane w rzeczywistości - powiedział Rafał Wójcik członek jury,  Wspólnota Mieszkaniowa przy ul. Ogrodowej.  

Wybrane zostały dwie prace, które stworzą ostateczny projekt zagospodarowania terenu Wspólnoty. Są to prace zespołu projektowego Rafał Kubiak i Eryk Pawlak z kasy III oraz Magdaleny Binkowskiej z klasy II. Wyróżniony został również projekt zespołu z klasy I – Aleksandry Pinkowskiej i Mateusza Wicińskiego. Oprócz nagrody finansowej i upominków rzeczowych członkowie komisji- właściciele projektowanego terenu,  przygotowali jeszcze jedną niespodziankę. Po ukończeniu nasadzeń, czyli zrealizowaniu konkursowych projektów, na budynku umieszczona zostanie pamiątkowa, grawerowana tablica z nazwiskami uczniów. Upominki wręczył m.in. Roman Pacholczyk Wicestarosta Ostrowski.
Uczniowie pracowali już od września na zajęciach w szkole, np. z rysunku, następnie w terenie, by zapoznać się z obiektem, dokonać pomiarów. Dodatkową trudnością było to, żeby zachować istniejącą zieleń. Łatwiej pracuje się na pustej przestrzeni, tutaj uczniowie musieli wykazać się umiejętnością wkomponowania swoich propozycji w zastany krajobraz zachowując jego funkcjonalność. Uczniowie pokazali wiele pomysłów. Dla nich to było bardzo fajne zadanie, od szukania inspiracji, pomysłu, po sprawdzenie swoich umiejętności, poszukiwanie odpowiednich roślin, sprawdzanie w katalogach branżowych, przedstawienie projektu, prezentacja przed komisją. Zdobyli nowe doświadczenia– powiedziała Lidia Bogacz, opiekun konkursu, nauczyciel ZSB-E.


Propozycja Magdaleny Binkowskiej to „Pachnący ogród” z grabem pospolitym, wiśnią piłkowaną amanogawą, żarnowcem, jaśminowcem, tujami, funkią, różanecznikami, hortensjami wokół pergoli, placu zabaw i altany. Natomiast drugi zespół zaproponował w przejrzystym podziale na strefę reprezentacyjną, wypoczynkową, gospodarczą i komunikacyjną odpowiednie rośliny, które pozwolą częściowo wygłuszyć szum i hałas i umilą mieszkańcom spędzany w tym otoczeniu czas. Pojawi się, m.in. żywopłot, trawy, hortensje, lawendy, czosnek olbrzymi, szałwia ozdobna.
Podsumowanie konkursu odbyło się w piątek 2 czerwca 2017 roku w Zespole Szkół Budowlano-Energetycznych w Ostrowie Wielkopolskim.