200-letni, drewniany i jedyny w swoim rodzaju pałac Książąt Radziwiłłów w Antoninie w remoncie. Na pierwszy ogień poszła konstrukcja. Prace potrwają rok, a Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu na ten cel otrzymało 3 miliony 200 tysięcy złotych z Urzędu Marszałkowskiego.

Pałac wymaga pilnych remontów. W 2010 roku wykonano ekspertyzy, które pokazały, że czas dla 200-letniego obiektu nie był łaskawy. Stan techniczny pogorszył też źle wykonany remont w latach 70-tych. W najgorszym stanie była ściana zachodnia. Prace przy niej wykonano w 2013 roku. Teraz czas na kolejne naprawy.  – Następowało rozsychanie się drewna, które pracowało i zaczęły się pojawiać postępujące szczeliny pomiędzy elementami konstrukcyjnymi. Mamy to wszystko udokumentowane fotograficznie, zrobiliśmy ekspertyzę budowlaną, z której wynikało, że trzeba już podjąć prace interwencyjne z zakresu remontu konstrukcji – wyjaśnia Dariusz Grodziński, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. - Zaczynamy od remonty poszycia dachowego i górnych części, tam gdzie są pokoje gościnne, sypialniane, natomiast część dolna – Sala Kominowa - będzie funkcjonowała tak samo jak galeria i tam się odbędzie tegoroczny XXXVI Międzynarodowy Festiwal Chopin w Barwach Jesieni.  

Centrum Kultury i Sztuki o pieniądze na remont pałacu starało się w ministerstwie kultury, ale tam wniosek został odrzucony. Pieniądze znalazły się w budżecie Urzędu Marszałkowskiego. Prace ruszyły w poniedziałek. Wykonuje je firma Castellum, która ma na swoim koncie renowacje wielu zabytków – m.in. dworca we Wrocławiu, Term Cieplickich czy pałacu w Wojanowie, ale też budowę nowych obiektów. Kolejny etap przywracania blasku dawnej siedziby Radziwiłłów to prace na dolnych kondygnacjach pałacu w parku oraz wymiana ogrodzenia.