Rolowane bramy garażowe cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów szukających rozwiązań wygodnych w użytkowaniu i jednocześnie zapewniających ochronę przed włamaniami. Ten model prezentuje się estetycznie i można go zamontować w otworze garażowym o różnych kształtach. Jak zbudowane są bramy rolowane i jakie są ich największe zalety?

Jak zbudowane są rolowane bramy garażowe?

Garażowe bramy rolowane nazywane są także żaluzjowymi bądź roletowymi, ponieważ przypominają nieco montowane w oknach rolety i żaluzje. Składają się z wąskich lameli ułożonych poziomo i połączonych zaczepami. Lamele wykonane są najczęściej z aluminium i wypełnione są pianką poliuretanową. Ze względu na ich konstrukcję skrzydło można nawijać na wał umieszczony w specjalnej kasecie znajdującej się nad otworem wjazdowym do garażu. Napęd niekiedy montowany jest poza skrzynką, co znacznie ułatwia prace konserwacyjne lub naprawę mechanizmu. Jakie są zalety tego rozwiązania i gdzie można zainstalować bramy garażowe rolowane?

Uniwersalne bramy garażowe

Do największych zalet rolowanych bram garażowych należy niewątpliwie fakt, że zajmują one niewiele miejsca. Ponieważ skrzydło unosi się pionowo do góry, przed garażem oraz w budynku zapewnia to więcej wolnej przestrzeni niż np. przy modelach rozwieranych czy uchylnych. Również sama kaseta z wałem, na który nawijane są lamele, ma niewielkie wymiary. Oznacza to, że rolowane bramy garażowe świetnie sprawdzą się w budynkach modernizowanych oraz bardzo ciasnych.

Jeśli garaż jest niski, dobrym rozwiązaniem będzie model, w którym płaszcz bramy nie zwija się do kasety, a jest prowadzony w wąskich prowadnicach umiejscowionych na suficie. Wymagana wysokość nadproża dla tego typu bram wynosi zaledwie 60 mm. Warto przy tym zaznaczyć, że rolowane bramy garażowe mogą być montowane w otworze wjazdowym o dowolnym kształcie, a więc zarówno prostokątnym, jak i ze skosem czy z łukami. Te cechy sprawiają, że rolowane bramy garażowe są uniwersalne i doskonale spełnią swoje zadanie w niemal każdym garażu.

Bramy garażowe wygodne w użytkowaniu

Rolowane bramy garażowe są wygodne w użytkowaniu. Steruje się nimi za pomocą pilota, ale niektórzy producenci oferują również możliwość obsługi bramy garażowej za pomocą specjalnej aplikacji na smartfona. W razie braku zasilania lub w przypadku awarii napędu można też bramę otworzyć ręcznie, przy czym nie wymaga to wiele siły. Nowoczesny bramy garażowe rolowane otwierają się szybko, a tym samym umożliwiają wjazd do garażu prosto z ulicy. Odpowiednie funkcje pozwalają ponadto na przewietrzenie budynku bez jego całkowitego otwierania.

Bezpieczeństwo użytkowania rolowanych bram garażowych

Nowoczesne napędy rolowanych bram garażowych nie tylko gwarantują szybkie podnoszenie płaszcza, ale też mają zabezpieczenia chroniące przed groźnymi wypadkami. Dzięki temu użytkownicy mogą mieć pewność, że brama automatycznie zatrzyma się po napotkaniu na jakąkolwiek przeszkodę. Płaszcz umieszczany jest w solidnych kotwach, co gwarantuje nie tylko odporność nawet na duże obciążenia wiatrowe, ale też skutecznie chroni przed włamywaczami. Dla większego bezpieczeństwa można dodatkowo wyposażyć bramę w alarm akustyczny.

Duży wybór wzorów i kolorów

Wybierając bramę garażową, warto zadbać nie tylko o wygodę użytkowania i bezpieczeństwo, ale też dopasować ją wizualnie do architektury budynku. Obecnie producenci bram garażowych oferują duży wybór kolorów aluminiowych lameli oraz różne wykończenia powierzchni rolowanych bram garażowych, a w tym również te przypominające drewno. Dzięki temu możliwe jest dobranie wyglądu bramy garażowej do elewacji budynku niezależnie od tego czy dom utrzymany jest w stylu klasycznym czy nowoczesnym.

Powierzchnia płaszcza bram garażowych odporna jest na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, co zapewnia zachowanie estetycznego wyglądu przez długi czas, a jednocześnie ułatwia utrzymanie bramy w czystości. Dobrej jakości rolowane bramy garażowe są więc nie tylko uniwersalne i wygodne w użytkowaniu, ale też prezentują się atrakcyjnie.

Artykuł partnera