Bezpłatna aplikacja e-Paragony pozwala zarządzać wydatkami, sprawdzać paragony z kodem QR, a także zgłaszać nieprawidłowości - przypomina Ministerstwo Finansów. Aplikacja jest całkowicie bezpieczna i anonimowa.

Jak wskazał resort, w aplikacji można zarządzać wydatkami i przypisywać do nich paragony (dodawać papierowe paragony do aplikacji), dokumentować swoje wydatki, przeglądać statystyki, uzupełniać informację o gwarancjach.

"W przyszłości aplikacja zostanie rozbudowana o funkcjonalność, która umożliwia pobranie paragonu w postaci elektronicznej bezpośrednio z kasy" - podano.

Dodano, że w aplikacji jest możliwość sprawdzenia paragonów z kodem QR, wystawionych przez kasy wirtualne. Jak wyjaśniono, z użyciem aplikacji można się dowiedzieć, czy paragon został wystawiony przez kasę wirtualną zarejestrowaną w Centralnym Repozytorium Kas (CRK).

Dzięki aplikacji można również zgłosić nieprawidłowości dotyczące wydatków lub paragonów. Jak podano, do wyboru jest 7 rodzajów zgłoszeń, np. sprzedawca nie wydał paragonu albo zamiast paragonu wydał tzw. paragon kelnerski, na paragonie są nieprawidłowe pozycje lub podejrzenie, że paragon jest fałszywy.

Według resortu, aplikacja jest bezpieczna i anonimowa. Nie gromadzi żadnych danych o twojej aktywności. Wszystkie informacje są zapisywane tylko w twoim urządzeniu, z możliwością utrzymywania ich w chmurze. Podano, że dostęp do aplikacji jest zabezpieczony kodem PIN i dodatkowym hasłem, które można ustawić podczas aktywacji. Można też skorzystać z ustawień biometrycznych, jeśli użytkownik ma je w smartfonie. (PAP)