Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi (NIKiDW) ogłosił konkurs fotograficzny "Wakacje na Wsi # odkrywam" - do 12 lipca br. można nadsyłać fotografie wszystkich miejsc i obiektów, które mogą stanowić atrakcję turystyczną.

"Celem konkursu jest aktywizacja mieszkańców wsi, zachęcenie ich do pokazania atrakcji turystycznych miejscowości, w których mieszkają i zaprezentowanie ich na stronie internetowej Instytutu. Do konkursu można zgłaszać wszystkie miejsca i obiekty utrwalone na fotografii, które mogą stanowić atrakcję turystyczną" - czytamy w przesłanej PAP informacji.

Przypomniano, że tegoroczne wakacje nie będą takie jak do tej pory, bo nawet po otwarciu granic wiele kierunków pozostanie niedostępnych. "Zwłaszcza w tym specjalnym okresie warto wybrać się na polską wieś. To właśnie tam można znaleźć wszystko to, czego teraz szukamy: bezpieczeństwo, spokój, zieleń, ale także atrakcje i rozrywkę" - podkreślono.

Wyjaśniono, że NIKiDW "wychodzi naprzeciw tej sytuacji i ogłasza konkurs – plebiscyt +Wakacje na Wsi # odkrywam+". "Chcemy także zaprosić mieszkańców miast na polską wieś i namówić ich do odkrywania jej uroków i dzielenia się nimi" - napisano.

Do konkursu można zgłaszać wszystkie miejsca i obiekty utrwalone na fotografii, które mogą stanowić atrakcję turystyczną. Mogą to być m.in. gospodarstwa agroturystyczne, zabytki, dziedzictwo przyrodnicze, lokalne i prywatne muzea lub kolekcje, warsztaty twórców ludowych, zagrody edukacyjne itp.

Wszystkie nadesłane zdjęcia zostaną umieszczone na stronie internetowej NIKiDW oraz wezmą udział w plebiscycie. Odwiedzający stronę Instytutu będą mogli zagłosować na fotografie, które najbardziej im się spodobały. Dla zwycięzców przewidziano nagrody.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.nikidw.edu.pl Zgłoszenia można wysyłać do 12 lipca br. na adres: biuroprasowe@nikidw.edu.pl

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi został powołany z inicjatywy premier Beaty Szydło i ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytucja nawiązuje do tradycji Państwowego Instytutu Kultury Wsi powołanego przez prezydenta Ignacego Mościckiego w 1936 r.

NIKiDW zajmuje się nie tylko badaniami historycznymi, ale także rozpoznawaniem, ewidencjonowaniem, digitalizacją oraz upowszechnianiem współczesnego dorobku kultury mieszkańców obszarów wiejskich, zarówno w kraju, jak i zagranicą. (PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/