W poniedziałek 16 samochodów osobowych Toyota Yaris trafi do zwycięzców finałowego losowania loterii Narodowego Spisu Powszechnego - przekazał GUS. Po jednym samochodzie pojedzie do każdego województwa.

W uroczystości, która odbędzie się w Warszawie, weźmie udział prezes Głównego Urzędu Statystycznego Dominik Rozkrut, który pogratuluje zwycięzcom. Na profilach GUS w mediach społecznościowych będą dostępne relacje z tego wydarzenia.

"Zwycięzcy loterii spisowej zostali wyłonieni 14 lipca spośród miliona dwustu tysięcy zarejestrowanych uczestników loterii, po jednej osobie z każdego województwa. Loteria spisu powszechnego rozpoczęła się 1 kwietnia 2021 roku. Najwięcej zgłoszeń odnotowaliśmy z województw wielkopolskiego, śląskiego i mazowieckiego" - przypomniał GUS.

Podczas loterii zostało przeprowadzonych 6 losowań nagród I i II stopnia, tj. kart przedpłaconych o wartości 1000 i 500 zł. GUS wyłonił w nich 1440 zwycięzców, a łączna pula nagród wyniosła 960 000 zł. Pełna pula nagród wyniosła 2 184 000 zł.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r. Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski. Jest obowiązkowy. Potrwa do końca września.

Jak wyjaśnia GUS, spisowi podlegają "osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania". Podlegają mu także "mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami".

Spis jest realizowany następującymi metodami: obowiązkowo, czyli właśnie metodą samospisu internetowego (CAWI) oraz uzupełniająco metodą wywiadu telefonicznego (CATI) oraz metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI).

Zakres informacji zbieranych w spisie to m.in. charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa, czy zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów czy stanu majątkowego. Dokładna lista pytań dostępna jest w dedykowanej zakładce na stronie spis.gov.pl.(PAP)

Autorka: Natalia Kamińska

nmk/ jann/