Na Facebooku powstał fanpage, który utworzyli mieszkańcy Kalisza, ma on w sposób zabawny opisywać zachowania mieszkańców Ostrowa. Nie od dziś wiadomo, że ,,bażanty" są tematem dowcipów Kaliszan i na odwrót.

Sami twórcy fanpage'a opisują go jako humorystyczno- satyrycznego o lekkim zabarwieniu ironicznym. Na tablicy tego fanpage'u pojawiają się zabawne zdjęcia z humorystycznym opisem. Wszystko oczywiście z lekkim przymrużeniem oka i dozą ironii. Strona ma prawie 1300 ,,lajków".

Obustronna niechęć pomiędzy dwoma miastami, które leżą w niedalekiej odległości od siebie trwa już długo. Początków możemy doszukiwać się w historii. W wyniku rozbiorów Polski rejon Ostrowa Wielkopolskiego znalazł się w granicach Prus. Sąsiedni Kalisz znalazł się pod zaborem rosyjskim. Od tego czasu zaczęły się różnice kulturowe, społeczne, językowe, które nie ułatwiły wzajemnych stosunków przez 123 latach niewoli. W 1975 roku nastąpił nowy podział administracyjny Polski, powstało województwo kaliskie, a Kalisz stał się miastem wojewódzkim, znacznie osłabiając pozycję Ostrowa, co także przełożyło się na wzajemną niechęć sąsiedzką.

Określenie ,,bażanty" wzięło początek prawdopodobnie od mieszkańców Wielkopolski, będących wtedy pod zaborem Pruskim, którzy nosili kapelusze z charakterystycznym bażancim piórkiem, mieszkańcy zaboru rosyjskiego nazywali ich wtedy ,,bażantami" chcąc umniejszyć ich rangę.

Teraz zarówno ,,cebularze" jak i ,,bażanty" prowadzą humorystyczno- satyryczną wojenkę na słowa, by dopiec sąsiadowi i pośmiać się z niego.

Więcej informacji TUTAJ https://www.facebook.com/Beka-z-Ostrowa-Wlkp-1235495013133837/?fref=ts