Faktem jest, że coraz częściej i chętniej dokonujemy zakupów online. Jest to opcja wyjątkowo wygodna, więc trudno się temu dziwić. Przenosi się tam też szeroko pojęty rynek książki.

Przeprowadzone badania pokazują, że najczęściej wybieranym miejscem do zakupu książek jest księgarnia internetowa. Bardzo często spowodowane jest to zaproponowaniem atrakcyjniejszej oferty od ich stacjonarnych odpowiedników.


Oszczędność pieniędzy

Księgarnia internetowa praktycznie zawsze proponuje swoim klientom znacznie niższe ceny niż księgarnie stacjonarne. Jest to związane z niższymi kosztami, które muszą ponosić, ponieważ działają przede wszystkim wirtualnie. Bardzo często, jeżeli przekroczymy pewną wartość zamówienia, przesyłka jest darmowa lub jej cena jest tak niska, że wciąż taka decyzja jest opłacalna. Możemy oszczędzić również dzięki możliwości porównywania kosztów, jakie musimy ponieść na poszczególnych witrynach. Internet charakteryzuje się łatwym dostępem do właśnie takich informacji, dzięki czemu mamy całkowitą pewność, że nie przepłacimy.

Dostęp do wiedzy

W Internecie możemy porównać nie tylko proponowane przez księgarnie ceny, ale również uzyskać znacznie więcej potrzebnych informacji. Każdy z tego typu sklepów ma bardzo dokładnie opisane usługi, które świadczy. Co ważniejsze, ich klienci mogą pisać uwagi i swoje odczucia dotyczące obsługi, dzięki czemu wiemy, która z firm najbardziej spełnia nasze oczekiwanie i czego możemy się po niej spodziewać. Oprócz tego możemy znaleźć recenzje poszczególnych książek, jak i dowiedzieć się więcej o ich treści. Dzięki temu nabierzemy pewności, że decyzje przez nas podejmowane są słuszne.

Pod same drzwi

Czynnikiem, który bardzo często przeważa w wyborze księgarni internetowej, jest wysyłka. Oferuje ona bardzo szeroki wachlarz możliwości. Może być to odbiór w placówce, ale także w paczkomacie czy w drzwiach naszego domu, co jest najbardziej kuszącą propozycją. Wówczas w przeciągu dwóch, trzech dni produkt dostaniemy do rąk własnych bez jakiejkolwiek potrzeby wychodzenia z domu lub pracy. Nie ma konieczności stania w kolejkach ani szukania pośród licznych półek tej jednej wybranej pozycji. Zresztą również samo zamawianie jest bardzo szybkim procesem. Ma bardzo znaczącą cechę, ponieważ możemy tego dokonać w dowolnym miejscu i czasie.

Szeroki asortyment

Ile z nas poszło do księgarni, po czym nie znalazło poszukiwanej pozycji? Chyba każdemu z nas trafiło się to nie raz, ale nawet kilka. Możliwości, które posiadają sklepy stacjonarne, są bardzo ograniczone, również przez powierzchnię magazynową. Księgarnia internetowa nie posiada takiego problemu, ponieważ ich fizyczną przestrzeń zajmują przede wszystkim całe stosy produktów, a nie miejsce przeznaczone do bezpośredniej obsługi klienta. Bardzo często są one wysyłane prosto od samego wydawcy. To wszystko wpływa na ich dużo lepsze zaopatrzenie. Dlatego można znaleźć w nich nawet tak zwane „białe kruki”, czyli egzemplarze nieczęsto spotykane.

Nie tylko książki

Bardzo często księgarnie internetowe oferują nie tylko książki. Swój asortyment poszerzają o filmy, płyty, gry komputerowe i planszowe, ale również rzeczy papiernicze. A to tylko niewielki ułamek. Proponują także niezwykłą możliwość bliskiego spotkania z kulturą, dzięki wielu internetowym spotkaniom, wywiadom, ale także webinarom, które w ostatnich miesiącach stały się ważnym sposobem pozyskiwania wiedzy. Tym samym stały się przestrzenią, w której nie tylko zrobimy zakupy, ale także będziemy mieli możliwość poszerzania własnych horyzontów.