Lata 90. to czas, w którym wśród młodzieży królowały seriale. Weekendy i wolne popołudnia spędzało się przed telewizorem, a nie komputerem, a potem wymieniało wrażeniami, co dzieje się u ulubionych postaci.

Jednym z takich seriali była ,,Maszyna zmian", do której zdjęcia były kręcone m.in. w Antoninie w pałacyku myśliwskim. Polskie seriale przenosiły w świat magii, fantastycznych istot i wynalazków, które pakowały młodych bohaterów w przygody przyprawiające zawrót głowy. Z zapartym tchem oglądaliśmy, jak przedmioty zmieniały kształty w maszynie, albo zaczarowane zwierzęta spełniały marzenia.

Do sanatorium dla alergików przyjeżdża sześcioro dzieci wraz z opiekunem Filipem i Anną. Podczas zwiedzania dzieci znajdują stary fortepian, niestety zatrzaskują się w nim i są uziemieni. Filip podczas zwiedzania idzie za Mikołajem, który mówi mu, że inni zatrzasnęli się w fortepianie. Okazuje się, że w środku znajduje się tajemne przejście do podziemi. Julia przypadkowo znajduje wyjście, które prowadzi do sali z dziwnym urządzeniem. Okazuje się, że to urządzenie to maszyna zmian. Po obejrzeniu wiadomości pozostawionej przez dawnego właściciela, dowiadują się, że to niezwykłe urządzenie może zmieniać dosłownie wszystko (czyli nawet ludzi) w coś, co trudno przewidzieć. Każda przemiana trwa do wieczora, do godziny 21:00. 

W serialu wystąpili m.in. Ewa Gawryluk, Cezary Żak, Danuta Stenka, Piotr Zelt, Katarzyna Bujakiewicz. Za muzykę odpowiedzialny był Krzesimir Dębski, ojciec Radzimira, który to współtworzył m.in. muzykę do serialu ,,Ranczo".  Serial premierę miał w 1995 roku. ,,Maszyna zmian" miała 2 serie, składała się z 12 odcinków.