We wtorek, 2 stycznia 2018 roku Jedynka rozpocznie emisję „Korony królów”. Telenowela będzie pokazywana od poniedziałku do czwartku o godz. 18.30 na antenie TVP 1. Film przez wielu porównywany jest do "Gry o tron"

Reżyserem serialu, który będzie wyświetlany na antenie TVP 1 jest ostrowianin Wojciech Pacyna. 


Wojciech Pacyna urodził się 26 lipca 1958 w Ostrowie Wielkopolskim, to polski reżyser, okazjonalnie aktor. Absolwent Wydziału Reżyserii WGiK w Moskwie (1983). Członek Polskiej Akademii Filmowej.

"W moim życiu na planie filmowym robiłem wszystko – nie nagrywałem tylko osobiście dźwięku. Z konieczności zdarzało mi się być operatorem, scenografem, kostiumografem, technicznym. To droga godna polecenia, chociaż można oczywiście skończyć szkołę i zrobić świetny film z pierwszego podejścia."- powiedział w jednym z Wywiadów Wojciech Pacyna.


Sam serial Korona Królów opowiada o kulisach władzy Kazimierza Wielkiego (w tej roli Mateusz Król), króla Polski w latach 1333-1370, ostatniego władcy z dynastii Piastów. Akcja serialu zacznie się na łożu śmierci Władysława Łokietka (Wiesław Wójcik), ojca Kazimierza. Emisja „Korony królów” na antenie telewizyjnej Jedynki  ma ruszyć we wtorek, 2 stycznia 2018 roku. Telenowela będzie emitowana od poniedziałku do czwartku o godz. 18.30. Być może pilotażowy odcinek produkcji stacja pokaże już w Nowy Rok, czyli w poniedziałek, 1 stycznia 2018 roku. W zeszły piątek w godzinach wieczornych przy meczu Polska-Urugwaj (który śledziło 6,2 mln widzów) Jedynka rozpoczęła emisję pierwszego zwiastuna „Korony królów”, który od razu zaczął być krytykowany przez internautów. Zarzucają oni słabe wykonanie trailera, a także negatywnie porównują telenowelę z „Grą o tron”.

- Śmieszą mnie porównania „Korony królów” do „Gry o tron”. To jest absurdalne, ponieważ my nigdy nie komunikowaliśmy naszej produkcji, że jest to polska odpowiedź na „Grę o tron”. Porównywanie ze sobą obu seriali miałoby sens tylko wtedy, gdybyśmy mogli porównywać ze sobą ich budżety. Tymczasem koszt produkcji jednego odcinka „Korony królów” stanowi nawet nie 1/2, nie 1/4, nie 1/10, a nawet nie 1/50 wartości budżetu jednego odcinka ósmej edycji „Gry o tron”. Budżet „Korony królów” to... 1/250 budżetu „Gry o tron” - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski, prezes TVP.

Opiekę literacką nad „Koroną królów” sprawuje Ilona Łepkowska. Reżyserią zajmuje się ostrowianin Wojciech Pacyna, a operatorem jest Krzysztof Pakulski. Scenografię stworzył Andrzej Haliński, a kostiumy zaprojektowała Elżbieta Radke. Dekoratorem wnętrz na planie zdjęciowym jest Teresa Gruber. Zdjęcia do serialu trwają od lipca br.

W obsadzie produkcji znajdą się także m.in. Halina Łabonarska (Królowa Jadwiga), Marta Bryła (Aldona), Paulina Lasota (Cudka), Piotr Gawron-Jedlikowski (Niemierza), Marcin Rogacewicz (Jaśko), Wojciech Żołądkowicz (Olgierd), Ireneusz Pastuszak (Przemysław Sieradzki), Andrzej Popiel (Bolko), Anna Grycewicz (Kunegunda), Katarzyna Czapla (Elżbieta), Tomasz Sapryk (Kanclerz), Jan Wieczorkowski (Władysław Łęczycki), Robert Gonera (Jan Grot), Andrzej Deskur (Jarosław Bogoria), Sławomir Orzechowski (Spytek), Krzysztof Wrona (Kanclerz Pełka), Mariusz Ostrowski (Charcik) i Agata Bykowska (Kucharka Litewska).

Dotychczasowy dorobek Wojciecha Pacyny:
Filmografia:
Bez grzechu (1988)
Berenika (1995),
Więzy krwi (2001),
Garderoba damska (2001),
Zostać miss (2001),
Klan (1997),
Samo Życie (2002),
Headhunter (2009) – film fabularny
Nigdy nie mów nigdy (2009) – komedia romantyczna, reżyser filmu.