Na jakiej podstawie zdecydować, czy kamerzysta ślubny, z którym planujemy nawiązać współpracę, jest tym odpowiednim? Na co szczególnie zwrócić uwagę, by nie żałować swojej decyzji? Ile kosztują usługi kamerzysty ślubnego? Na te pytanie postaramy się dziś odpowiedzieć.

Gdzie szukać kamerzysty ślubnego?

Klamka zapadła – pobieracie się. Czas zatem zaplanować i zorganizować ślub oraz weselę. Poza wybraniem terminu i miejsca, istotne jest również zarezerwowanie usług odpowiednich osób, które tego pięknego dnia – poza gośćmi weselnymi – będą nam towarzyszyć. Jedną z takich osób jest kamerzysta ślubny. To on sprawi, że będziemy mogli, nawet po latach, wracać do wspomnień z uroczystości, jakby odbywała się wczoraj. Poszukiwania najodpowiedniejszego kamerzysty warto rozpocząć od porządnego poszukiwania wśród bliskich, którzy ślub i wesele mają już za sobą. Być może będą w stanie polecić Wam usługi kogoś sprawdzonego, z których sami skorzystali.

Często jednak bywa, że pary z bliskiego otoczenia są już po ślubie kilka, jeśli nie kilkanaście lat, a ich ślubne filmy są w przestarzałej stylistyce, która nam nie odpowiada. W takiej sytuacji najszybszym i dostarczającym ogromnej ilości informacji źródłem jest internet. Na nowoczesnych stronach, będących stale aktualizowanymi bazami kontaktów do profesjonalnych usługodawców ślubnych, możemy odnaleźć świetnego kamerzystę w swojej okolicy, sprawdzić jego ofertę oraz cennik, a także bezpośrednio się z nim skontaktować.

Zanim jeszcze zaczniemy poszukiwania, warto się zastanowić, czy ta usługa jest dla nas rzeczywiście niezbędna. W artykule Kamerzysta czy fotograf ślubny? czytamy, że czasem nawet dobry fotograf wystarczy i niekoniecznie potrzebujemy na weselu kamerzysty. Wszystko zależy od naszych oczekiwań i potrzeb.

Po czym poznać profesjonalnego kamerzystę ślubnego?

Gdy zapoznamy się już z propozycjami kamerzystów ślubnych w swojej okolicy, koniecznie powinniśmy umówić się na spotkania z kilkoma wybranymi osobami lub firmami. To będzie świetna okazja do dopytania o szczegóły oferty, o sprzęt do filmowania, doświadczenie, technikę nagrywania i montażu, czas, jaki kamerzysta spędzi z Wami w tym dniu, czas oczekiwania na gotowy film, możliwe rabaty itd. To również okazja, by przedstawić kamerzyście swoją wizję filmu i dowiedzieć się, czy będzie w stanie ją zrealizować. Na takie spotkanie nie wahajmy się przeznaczyć sporo czasu. W jego trakcie możemy poprosić kamerzystę o pokazanie nam jednego, całego filmu ślubnego jego autorstwa. Dzięki temu zobaczymy nie tylko najlepszą próbkę, ale cały materiał i będziemy mieli ogląd na to, jak prawdopodobnie będzie wyglądał nasz film ze ślubu i wesela.

Profesjonalny kamerzysta będzie w stanie odpowiedzieć na wszystkie nasze pytania. Jeśli zauważymy, że w dziwny sposób chce coś przed nami zataić, zdecydowanie powinniśmy szukać innej osoby. Podczas spotkania poprośmy też o przedstawienie umowy i omówmy wszystkie jej punkty, by nie było niedopowiedzeń. Taką usługę rezerwujemy z bardzo dużym wyprzedzeniem, dlatego zwróćmy uwagę, czy w umowie znajdują się takie aspekty, jak zastąpienie kamerzysty innym profesjonalistą, gdy na skutek wydarzeń losowych ten nie będzie mógł zrealizować usługi. Dobry kamerzysta poświęci na Waszą rozmowę tyle czasu, ile będzie trzeba i poza chwaleniem się swoim portfolio, przedstawi też scenariusz współpracy oraz odpowie na wszelkie, nawet te niewygodne pytania.

Ile kosztują usługi kamerzysty ślubnego?

Jeśli chodzi o koszt filmowania zaślubin i przyjęcia weselnego, uzależniony jest on między innymi od miejsca, w którym usługa ma być wykonywana, ilości filmowców obecnych w tym dniu i ewentualnego ich dojazdu, jakości sprzętu, na jakim pracują itd. W Ostrowie Wielkopolskim ceny proponowane przez kamerzystów nie są wygórowane. Można znaleźć oferty poniżej 2000 zł za usługę (źródło filmy-wesele.pl). W większych miastach o wiele trudniej znaleźć jest kogoś, kto wykona tę usługę w tak atrakcyjnej cenie. Poza samym filmem możemy zdecydować się również na pamiątkę w postaci zdjęć. Coraz modniejsze jest łączenie usług kamerzysty i fotografa, bo to wygodne i często całkiem opłacalne. Koszt takiej usługi zaczyna się już od 1500 zł i rośnie w zależności od tego, co dokładnie wchodzi w jej skład.