Poszukujesz wyjątkowego pomysłu na prezent, który na długi czas pozostanie w pamięci? Wybierz skok spadochronowy w tandemie!

Prezent wcale nie musi być nudny i przewidywalny. Podaruj coś, co będzie mogło sprawić wspaniałą radość i przynieść ze sobą niezapomnianą przygodę. W tej roli doskonale sprawdzi się skok spadochronowy – teraz podniebną rozrywkę tego rodzaju może wypróbować niemalże każdy.

 

Skok spadochronowy w prezencie – najlepszy tandem

Często można spotkać się z przekonaniem, że do skoku spadochronowego potrzeba czasochłonnego szkolenia, odpowiedniego zdrowia i kondycji. Tak naprawdę nie są one niezbędne, ponieważ można zdecydować się na skok spadochronowy w tandemie.

Skok w tandemie polega na skoku wraz z doświadczonym instruktorem, który odpowiedzialny jest za kwestie techniczne. To on steruje spadochronem i odpowiada za lądowanie, dlatego pasażer tandemu nie musi posiadać takiej wiedzy i umiejętności.

Właśnie dlatego skoku tandemowe są doskonałym wyborem dla osób początkujących, które jeszcze nigdy wcześniej nie skakały i chciałyby poczuć emocje towarzyszące profesjonalnym skoczkom spadochronowym. To także świetny wybór na prezent, ponieważ pasażer tandemu nie musi odbywać żadnych szkoleń, treningów czy badań lekarskich.

 

Skok spadochronowy w prezencie – sprawdzi się dla każdego?

Chociaż może się wydawać, że skoki spadochronowe nie są dobrym pomysłem na prezent dla każdego, to jednak tak naprawdę skoczyć w przestworza może niemalże każdy.

Skoki nie mają wielu przeciwwskazań zdrowotnych. Wśród nich znajdują się przede wszystkim takie schorzenia i stany jak:

  • ostra niewydolność układów oddechowego i krwionośnego
  • epilepsja
  • niestabilność kręgosłupa
  • wrodzona łamliwość kości

 

Dodatkowo w skokach nie mogą brać udziału osoby, które ważą więcej, co wynika z ograniczeń sprzętowych – granica to 100-120 kg zależnie od stosowanego sprzętu.

W razie wątpliwości, czy skok spadochronowy będzie dobrym pomysłem na prezent dla danej osoby, warto skontaktować się z jej bliskimi.

 

Skok spadochronowy w prezencie – jak wygląda skok tandemowy?

Tandem jest specyficznym rodzajem skoku spadochronowego, w którym pasażer jest połączony z pilotem tandemu – instruktorem – specjalną uprzężą tandemową.

Stosuje się wtedy także spadochrony o większej powierzchni niż te standardowe, aby mogły one bez problemu utrzymać dwie osoby jednocześnie. Spadochronowy wyposażone są w automaty spadochronowe i spadochrony zapasowe.

Przed skokiem uczestnik bierze udział w krótkim szkoleniu informującym o zasadach bezpieczeństwa i przebiegu skoku. Otrzymuje również odpowiednie wyposażenie, na które składają się gogle oraz kombinezon, gdy jest nieco chłodniej. W cieplejsze dni można skakać bez kombinezonu.

Następnie uczestnicy skoku wsiadają do samolotu, który wylatuje na wysokość 3000-4000 metrów. Wysokość wyskoku jest związana z czasem swobodnego spadania, którym określa się spadanie bez otwartej czaszy spadochronowej.

Przy 3000 metrach swobodne spadanie trwa około 30 sekund, natomiast przy 4000 metrach – około 60 sekund. Wtedy uczestnicy skoku spadają w kierunku lądowiska z prędkością rzędu 200 kilometrów na godzinę!

Po osiągnięciu wysokości około 1500 metrów nad ziemią instruktor – pilot tandemu otwiera czaszę spadochronową. Uczestnicy skoku powoli opadają na lądowisko. Lądowanie jest miękkie i nie powoduje ryzyka urazów.

Cały wyczyn może być ponadto zarejestrowany na filmie i na zdjęciach – w tym przypadku należy dodatkowo dopłacić, ale warto to zrobić, aby otrzymać wyjątkową pamiątkę.

 

Skok spadochronowy w prezencie – ile to kosztuje?

Za skok spadochronowy w tandemie wcale nie trzeba zapłacić bardzo dużo. Cena jest zależna głównie od wysokości wyskoku i wykupienia usługi rejestracji.

W popularnym Certyfikowanym Ośrodku Szkolenia Lotniczego Skydive.pl za skok z 3000 metrów należy zapłacić 549 złotych – 799 złotych z rejestracją. Z kolei skok z 4000 metrów to wydatek rzędu 700 złotych – 950 złotych z rejestracją.

Gdy skok ma być upominkiem, warto wykupić voucher upominkowy – wtedy osoba, która go otrzyma, może sama wybrać termin skoku.