Jeszcze dziesięć lat temu telewizor służył do oglądania programów od nadawców kablowych i satelitarnych, filmów z odtwarzaczy DVD i VCD, a także grania na konsolach. I to się nie zmieniło, jednak technika poszła do przodu i obecnie telewizory mają znacznie szerszy zakres zastosowań, a producenci coraz bardziej śrubują rozdzielczości w celu dostarczenia konsumentom jak najlepszych wrażeń. Jakie rozwiązania obecnie oferują i na jaki rodzaj telewizora postawić? Oto krótki przewodnik, który pomoże w podjęciu właściwej decyzji zakupowej.

Telewizor jako domowe centrum rozrywki

Możliwości użytkowe telewizorów zwiększyły się od czasu, gdy producenci zaczęli stosować w nich systemy operacyjne. Może się to kojarzyć ze smartfonami i tabletami – co będzie poniekąd słusznym spostrzeżeniem, ponieważ Android również zagościł na dużych ekranach, a obok niego pojawiły się takie systemy, jak webOS, Tizen czy FirefoxOS. Każdy działający pod ich kontrolą telewizor zyskał dzięki temu możliwość używania aplikacji stworzonych dla danego systemu. Przed użytkownikami otworzyły się szerokie możliwości, głównie rozrywkowe, związane z grami oraz różnorakimi aplikacjami.

Jednak system operacyjny w telewizorze to coś więcej niż rozgrywki na dużym ekranie. Przeglądarka internetowa umożliwia odwiedzanie ulubionych witryn i sieci społecznościowych, a także korzystanie z popularnych serwisów, jak Netflix, Ipla, YouTube czy Spotify. Dzięki temu, że nowoczesne telewizory są zdecydowanie większe niż monitory komputerów i laptopów, wrażenia z oglądania klipów wideo, filmów czy teledysków dają znacznie większy komfort.

Oprócz tych zastosowań ważne jest także obsługiwanie przez telewizory urządzeń zewnętrznych, co jest możliwe zarówno za pomocą podłączenia ich poprzez kabel, jak i bezprzewodowego. W ten sposób zyskuje się dostęp do zapisanych na nich danych, a więc w przypadku smartfona można przejrzeć na dużym ekranie wykonane nim zdjęcia czy nagrania wideo – podobnie w przypadku podłączenia dysku zewnętrznego.

Jaki rodzaj telewizora wybrać?

Skoro już wiemy, co oferują nowoczesne telewizory, warto zastanowić się nad tym, który typ urządzenia jest obecnie najlepszy – LED, QLED, OLED, a może plazma? Wielu ekspertów wskazuje na telewizory QLED jako najbardziej zaawansowane modele, jakie można dziś nabyć. Dlaczego? Telewizory QLED wykorzystują mikroskopijne kryształki – kropki kwantowe. Są one podświetlane niebieskimi diodami LED, a w momencie, gdy przechodzi przez nie światło, jest ono rozbijane na barwy podstawowe. Pozwala to uzyskać wysoki kontrast oraz pełne, żywe nasycenie kolorów, co znajduje odwzorowanie w jakości obrazu. Dlatego telewizory QLED produkowane są z wysokimi rozdzielczościami 4K (czyli 3840 × 2160 pikseli), co przekłada się na komfort oglądania filmów, grania w gry, korzystania z aplikacji czy przeglądania zdjęć i grafik. Dodatkowo mają one szereg specjalnych rozwiązań służących dodatkowemu podniesieniu jakości obrazu, a także zaimplementowane tryby (jak sport, gry czy filmy), optymalnie dopasowujące parametry do konkretnych zastosowań.

Jeśli zatem szukasz modelu, który da ci maksimum satysfakcji i komfortu oraz pozwoli na różnego rodzaju zastosowania, telewizory QLED powinny być najlepszym rozwiązaniem!