Będą artyści, którzy w Jarocinie bywają bardzo często, ale też gwiazdy, których do tej pory na scenie najsłynniejszego rockowego festiwalu w Polsce. Lista wykonawców, którzy wystąpią w lipcu jest już znana. Nadal trwa wybór debiutantów, którzy zaprezentują się w ramach Jarocińskich Rytmów Młodych.

Tegoroczny, dwudniowy Jarocin Festiwal - zgodnie z oczekiwaniami zarówno mieszkańców, jak i gości festiwalowych - powróci na ulicę Maratońską w Jarocinie. Jego ważną częścią będzie konkurs dla młodych, obiecujących artystów, mający swoje korzenie jeszcze w latach 70. XX wieku. Laureaci Jarocińskich Rytmów Młodych zaprezentują się publiczności pierwszego dnia festiwalu. Zwycięzca wystąpi drugiego dnia podczas koncertu transmitowanego przez ogólnopolską telewizję.

Pierwszego dnia festiwalu czekają nas też dwa jubileusze artystów, którzy na muzycznej scenie stawali 30 i 25 lat temu. Niewątpliwym wydarzeniem tego dnia będzie koncert wokalistki debiutującej w Jarocinie w 1989 roku. Już wtedy inspirowała ją awangarda, scena punkowa i zimna fala lat 80. Znana z piosenek, które ciągle są rozpoznawalnymi przebojami: „Babę zesłał Bóg”, „Zero”, „Kochaj mnie jak wariat”, „Kłamiesz” i wielu innych – Renata Przemyk wystąpi w Jarocinie w specjalnym koncercie z okazji 30-lecia działalności artystycznej.

Drugi z jubileuszy to 25-lecie zespołu Sebastian Riedel & Cree. Kiedy na początku swej muzycznej drogi stanęli na scenie Sali Kongresowej i zagrali jako support Johna Mayalla, jedna z gazet napisała: Bez kompleksów zagrali własny repertuar, ciekawy, hołdujący rockowej tradycji, zwłaszcza tej spod znaku The Rolling Stones”.

Jubileuszowy koncert zespołu Cree z pewnością zainteresuje nie tylko fanów rocka stylem  przypominającego muzykę lat 60. i 70. Podczas Jarocin Festiwal 2019 premierę będzie miał wyjątkowy projekt. Marek Piekarczyk, Piotr Cugowski i Damian Ukeje wykonają partie wokalne, jako trio na głosy w aranżacjach rockowych. Wysokie, mocne męskie głosy wykonają znane, najbardziej energetyczne i porywające oraz wzruszające utwory polsko- i angielskojęzyczne. Towarzyszyć im będzie, oprócz symbolicznej sekcji rytmicznej, orkiestra składająca się z kilkunastu wiolonczelistek.

Także dla kolejnego artysty jarocińska scena nie jest niczym nowym. Od roku 1990 związany z jednym z najbardziej znanych polskich zespołów rockowych T.Love, w roku 2004 rozpoczął karierę solową. Sidney Polak wystąpi w Jarocinie pierwszego dnia festiwalu.

W niedzielę na scenie pojawi się legenda polskiej muzyki – zespół Dżem, który w tym roku świętuje jubileusz 40-lecia działalności. W lipcu przypada też 25. rocznica śmierci legendarnego wokalisty Dżemu - Ryszarda Riedla goszczącego na jarocińskim festiwalu wielokrotnie. Zespół był pierwszym odkryciem Jarocina, a później w swej twórczości łączył rocka, bluesa, reggae, country. Nagrał piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze muzyki. Występował na chyba wszystkich większych i na większości mniejszych festiwali w Polsce. Dżem wyjeżdżał nie tylko do krajów Europy, ale i Ameryki Płn., a nawet Azji. Muzycy stawali na jednej scenie z Rolling Stonesami, Claptonem, ZZ Top, Lynyrd Skynyrd, AC/DC a ich utwory wykonuje przeszło pięćdziesiąt zespołów. Niedzielny koncert to także występy innych świetnych artystów. Drugiego dnia na scenie Jarocin Festiwal 2019 wystąpią: Marek PiekarczykRóże EuropyHappysadLemonMrozuTabuGrubsonMarcelina. Koncert zakończy projekt True Colors Band & DJ Live.

Laureaci Jarocińskich Rytmów Młodych wybrani zostaną podczas koncertów eliminacyjnych, które odbędą się w Spichlerzu Polskiego Rocka w Jarocinie: pierwszy odbył się 26 maja, kolejne zaplanowano na 2 i 23 czerwca. W komisji konkursowej zasiadają: Marek Piekarczyk i Sidney Polak.

A sam festiwal odędzie się 13 i 14 lipca 2019 roku.źródło faktykaliskie.pl