W czasie kiedy rówieśnicy Pana Henryka Lisa siadają wygodnie w fotelu by obejrzeć wiadomości- Ten wsiada w samochód i jedzie na trening. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że Pan Henryk Lis ma 56 lat i jest podstawowym bramkarzem w w zespole Raszkowianki Raszków występującej w Kaliskiej Klasie Okręgowej, w której cały czas notuje znakomite interwencje.

Pan Henryk jest obecnie najstarszym grającym zawodnikiem na boiskach Kaliskiej Klasy Okręgowej i jednym ze starszych zawodników grających w lidze w piłkę nożną w całej Polsce. 
Henryk Lis urodził się 13 stycznia 1961 w Korytnicy pod Raszkowem, gdzie mieszka do dziś. 
Swoją przygodę ze sportem rozpoczynał w 1977 roku od kolarstwa w klubie Jantar Raszków, klub został następnie przekształcony w „MZLKS Raszków”.

Po trzech latach uprawiania kolarstwa z różnym skutkiem gdzie były i miejsca na podium jak i porażki, spróbowałem swoich sił w piłce nożnej w tym samym klubie tzn „MZLKS Raszków” na pozycji bramkarza. Debiutowałem w A-klasowej drużynie „Raszkowianki” w seniorów mając 16 lat. W tym samym sezonie awansowaliśmy do klasy wojewódzkiej. Był to niebywały sukces w tak małym miasteczku jak Raszków. Co prawda utrzymaliśmy się w tej samej klasie tylko przez rok. Po spadku graliśmy w klasie A- powiedział Henryk Lis 

Na zdjęciu zespół Raszkowianki w 1980 roku.


W 1981 roku Henryk Lis został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej ale przygoda z piłką się nie skończyła. W wojsku Pan Henryk reprezentował barwy Lubuskiej Brygady WOP w Krośnie Odrzańskim jak również cywilny klub z Krosna „Nadodrze Krosno Odrzańskie” w Międzywojewódzkiej Lidze Seniorów Leszno-Zielona Góra. Po zakończeniu służby wojskowej w 1983 roku wrócił do macierzystego klubu „Raszkowianka”.
W 1986 roku Henryk Lis reaktywował klub „LZS Błękitni” Korytnica w miejscowości, w której mieszka. W drużynie tej pełnił rolę prezesa, grającego trenera oraz kapitana tej drużyny.


Przez 7 lat graliśmy z różnymi sukcesami w trzech klasach rozgrywkowych tj. W, C i B. Z przyczyn finansowych musieliśmy zawiesić działalność LZS-u. W 1992 roku wróciłem do „Raszkowianki”. Następnie w 1995 roku zmieniłem barwy klubowe, przenosząc się do drużyny „Błyskawica” Szczurawice grającej w A klasie. Po roku nastąpiła fuzja z drużyną „Ostrovii” Ostrów Wielkopolski. Występowałem z tą drużyną w klasie okręgowej kaliskiego OZPN. Po dwóch latach awansowałem do pierwszej drużyny „Ostrovii” grającej w trzeciej lidze państwowej- dodaje pan Henryk Lis

W wieku 37 lat u Pana Henia doszło do poważnej kontuzji złamania ręki i był to jeden z nielicznych momentów kiedy chciał zakończyć swoją piłkarską przygodę. Było to 19 lat temu i do tej pory podobne myśli nie zaprzątają głowy Pana Henia. 

Po drodze swojej przygody Henryk Lis występował w kilku klubach jak „MAT-TAR” Koźminiec, „Orzeł” Mroczeń, „Ogniwo” Łąkociny. Obecnie jest zawodnikiem „Raszkowianki Raszków gdzie jest podstawowym bramkarzem. Ponadto w treningach stara się przygotować młodych bramkarzy do „fachu bramkarskiego”.
W międzyczasie był również opiekunem raszkowskich i kaliskich kolarzy, w których drużynach startowali dwaj synowie pana Henryka: Piotr i Paweł.

Dzięki mojej pomocy mieli okazję startować w wielu wyścigach ogólnopolskich i międzynarodowych w Polsce, a przy okazji korzystali również na tym inni zawodnicy obu klubów. Dzięki temu pomogłem wielu młodym kolarzom z regionu Raszkowa a 6-ciu z nich to Mistrzowie Polski i medaliści Mistrzostw Polski w kolarstwie w różnych kategoriach wiekowych.- dodaje Henryk Lis. 

Obecnie prócz pracy zawodowej, sportowych obowiązków jest znacznie więcej. W 2009 roku na 100-lecie „Ostrovii” Ostrów Wlkp. powołana została drużyna Oldboys, której barwy reprezentuje Pan Henryk z kolegami na meczach nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Gościnnie występuje również w drużynach Oldboys Widzewa Łódź, Zagłębia Lubin, jak również dolnośląskiego okręgu U-50. Od 20 lat również czynnie uczestniczy w rozgrywkach ostrowskiego futsalu. Jest również organizatorem wielu turniejów w piłce nożnej.


W tym roku odbędzie się jubileusz 40 lecia gry w piłkę nożną przez Pana Henryka Lisa. 
To wydarzenie będzie miało miejsce w weekend 24-25 czerwca w rodzinnej miejscowości Henryka Lisa, w Korytnicy.