Rowery miejskie nie muszą być naszpikowane nowinkami technologicznymi i spełniać wymagań stawianych najbardziej zaawansowanym modelom do zadań specjalnych - ważne, by zapewniły ci komfortową i przyjemną jazdę. Na co zwrócić uwagę, kupując rower miejski?

1. Rama

Rama, jako podstawowy elementy budowy roweru, ma znaczący wpływ na komfort jazdy. W klasycznych rowerach miejskich ramę projektuje się w taki sposób, by umożliwić jeżdżącym siedzenie w maksymalnie wyprostowanej pozycji. Utrzymanie prostej sylwetki podczas jazdy nie obciąża pleców, dzięki czemu zapobiega bólom kręgosłupa nawet po długich i wymagających trasach. Do wyboru masz typowy rower męski z prostą ramą lub rower miejski damski (tzw. damkę) z obniżoną rurą, która odpowiada za łatwiejsze wsiadanie i wygodne podróżowanie w sukience lub spódnicy.

Rower miejski może mieć stalową lub aluminiową ramę. Materiał, z którego wykonano element, przesądzi o cenie i wadze sprzętu. Rozwiązania z aluminiową ramą są droższe, ale lżejsze, przez co będą lepszym wyborem dla osób, które mieszkają w bloku i muszą codziennie wnosić rower po schodach.

Rowery miejskie różnią się także pod względem rozmiaru ramy. Bardzo ważne jest zatem jej odpowiednie dopasowanie do wzrostu jeżdżącego. Minimalne różnice łatwo skorygujesz, zmieniając ustawienie siodełka i kierownicy, ale duże rozbieżności mogą zmniejszyć komfort i odebrać ci sporo przyjemności z jazdy.

2. Kierownica

W przestrzeni miejskiej najlepiej sprawdzą się rowery z mocno wygiętą kierownicą zwaną potocznie „jaskółką”. Jej odpowiednie wyprofilowanie pozwala na właściwie ułożenie dłoni, które minimalizuje nacisk na nadgarstki, a tym samym zapobiega drętwieniom palców. Umieszczona wyżej od siodełka (minimum 5 cm), kierownica tego typu zapewnia utrzymanie stabilnej, prostej postawy ciała i odciążenie mięśni pleców podczas jazdy.

3. Przerzutki

Wiele tanich rowerów miejskich nie posiada przerzutek. Chociaż ich obecność nie jest niezbędna do jazdy po równych, płaskich podłożach, brak przerzutek staje uporczywy za każdym razem, gdy na swojej drodze napotkasz wzniesienie lub piaszczystą dróżkę.

Rower miejski z przerzutkami umożliwi ci swobodne poruszanie się po mieście, bez względu na rodzaj terenu, z którym przyjdzie ci się zmierzyć. Na rynku znajdziemy modele z biegami zewnętrznymi lub (zarówno męskie, jak i damskie) rowery z przerzutkami wbudowanymi w piastę. Schowany mechanizm jest mniej awaryjny i łatwiejszy do utrzymania w czystości.

Zobacz: Rowery miejskie na Allegro

W trosce o komfort jazdy polecamy zaopatrzyć się w lepszy rower miejski z minimum trzema przełożeniami. W większości przypadków taka ilość nie podbije ceny roweru, a pozwoli ci na spokojną, komfortową jazdę. Modele z większą ilością biegów są droższe, a przez to dedykowane dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którym zależy na dużej uniwersalności sprzętu. 

4. Błotniki

Błotniki będą niezastąpionym elementem wyposażenia roweru w trudnych warunkach atmosferycznych. Chociaż na co dzień nie rozważamy jazdy podczas brzydkiej pogody, warto mieć z tyłu głowy, że gwałtowna burza, deszcz i błoto mogą zaskoczyć cię w najmniej oczekiwanym momencie. Błotniki na kołach roweru uchronią cię przed kałużami i niespodziewanym zabrudzeniem ubrania - przydatne, zwłaszcza kiedy podróżujesz na rowerze do pracy!

5. Dodatkowe akcesoria

Miejskie rowery mogą mieć wiele dodatkowych części, ale nie każda z nich będzie niezbędna do wygodnej jazdy w mieście. Takie akcesoria jak oświetlenie (przednie i tylne lampki) i sprawne hamulce wpływają na bezpieczeństwo i muszą znaleźć się w każdym rowerze. Z drugiej strony, sprzęt typu bagażnik, koszyk, osłona łańcucha czy amortyzator może ułatwić ci podróż, ale czy faktycznie jest nieodzowny? Kompletując akcesoria, kieruj się przede wszystkim funkcją, którą będzie pełnić dla ciebie rower.