Aktywność fizyczna to ważny element trybu życia. Siedzący tryb życia, brak ruchu to przyczyna wielu chorób. Prowadzi m.in. do nadwagi i otyłości. Wysiłek fizyczny bardzo korzystnie wpływa na pracę mózgu. Poprawia kreatywność, zwiększa odporność na stres, odpręża i poprawia nastrój.

Jeżeli już od najmłodszych lat będziemy zachęcać dziecko do aktywności fizycznej, jest duża szansa, że w przyszłości nasze dziecko stanie się aktywnym dorosłym. Niestety w erze komputerów, tabletów, smartfonów, konsoli do gier nie jest to łatwe zadanie. 

Bądźmy przykładem

Na pewno nie zachęcimy naszej pociechy do ruchu, jeśli sami będziemy spędzać wolny czas na kanapie przed telewizorem czy przed komputerem. Dzieci uczą się przez naśladowanie dorosłych. Ale jeżeli damy dziecku dobry przykład, będziemy zabierać je na spacery, na przejażdżki rowerowe, wspólnie wybierzemy się na rolki, zimą na sanki czy na narty, dziecko przekona się, ile radości daje aktywność fizyczna. 

Zachęćmy upominkiem

Do ruchu można też zachęcić dziecko upominkiem. Gadżet sportowy, sprzęt sportowy np. drabinka gimnastyczna kupiona w marbo-sport.pl, modna koszulka z pewnością zachęci młodego człowieka do wypróbowania prezentu w praktyce. 

Pozwólmy dziecku wybrać formę aktywności

Nie należy też narzucać dziecku formy aktywności fizycznej. To, że mama lub tata uwielbia grać w tenisa, koszykówkę lub siatkówkę, nie oznacza, że dziecko też polubi tę formę ruchu. Warto pokazywać dziecku nowe aktywności. Jeżeli nasz syn nie przepada za popularną wśród chłopców piłką nożną, można zaproponować mu inną formę ruchu. Możliwości jest naprawdę bardzo dużo. 

Sport ma być przyjemnością i zabawą

Wiele zajęć sportowych wiąże się z rywalizacją. Należy wytłumaczyć dziecku, że nie musi być najlepsze. Sport na być przyjemnością i zabawą. Nie każdy z nas ma talent w danej dziedzinie. Warto też wypróbować różne formy aktywności fizycznej, aby się przekonać, co sprawia dziecku największą frajdę. 

Kiedy dziecko bierze udział w zawodach, wytłumaczmy mu, że może nie wygrać. Ważne, by nie zniechęciło się do aktywności fizycznej. Dziecko musi wiedzieć, że nie zawsze najważniejsze jest zwycięstwo. 

Oczywiście za wszelkie sukcesy należy swą pociechę chwalić. Kto z nas nie lubi być chwalony? Dzieci tym bardziej uwielbiają pochwały. Dzięki pochwałom dziecko nabierze pewności siebie i będzie bardziej śmiałe w pokonywaniu trudności.