Jak podaje organizator, Prezes Towarzystwa Rowerowego „Sokół Skalmierzyce” Maciej Danielak: Już 9 czerwca odbędzie się piąta edycja Klasyka Skalmierzyckiego - wyścigu kolarskiego dla amatorów, na który zjeżdżają zawodnicy z całej Polski.

W tym roku nie będzie inaczej – ale zanim wystartują amatorzy, do rywalizacji (w Parku Miejskim przy ulicy Kamiennej w Nowych Skalmierzycach) przystąpią dzieci na specjalnie przygotowanym torze przeszkód oraz w jeździe na czas. Poza tym, że będą one mogły rywalizować między sobą w kategoriach wiekowych, przygotowaliśmy wiele atrakcji z myślą o najmłodszych.

Będą między innymi dmuchańce, zajęcia z animatorami kultury, wóz strażacki, zajęcia z udzielania pierwszej pomocy, znakowanie rowerów, stoiska z lodami i innymi łakociami. Będzie stoisko z grillowanym pstrągiem (Raj Pstrąga z Goszowa koło Stronia Śląskiego), stoisko utytułowanego zawodnika sportów motorowych Szymona Strankowskiego, stoiska sklepów rowerowych i wiele innych atrakcji. Każde dziecko za udział w zawodach otrzyma pamiątkowy medal. Najlepsi będą mogli poczuć się jak zawodowcy, ponieważ staną na podium na scenie.

W trakcie trwania zawodów dla dzieci wystartują amatorzy – w tym roku postanowiliśmy zmienić formułę przeprowadzenia zawodów. Wyścig został podzielony na kategorie: o 10:00 wystartują mężczyźni w kategoriach M5 i M6. Będą mieli do pokonania 5 okrążeń wyścigu (co daje dystans około 66 km). Dwie minuty później wystartują kobiety i kategoria męska M7. Będą mieli do pokonania dystans 4 okrążeń – 53 km.

Po zakończeniu tych dwóch wyścigów, około godziny 12.00, odbędzie się start kategorii od M1 do M4 oraz służb mundurowych. Zawodnicy startujący w południe będą mieli do pokonania 6 okrążeń o łącznym dystansie około 80 km.

Jak co roku czekamy na bardzo mocne ściganie.

Wyścigowi patronuje Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Marzena Wodzińska, Starosta Ostrowski Paweł Rajski, Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Jerzy Łukasz Walczak, Bartosz Mikler – kolarz zawodowy specjalizujący się w wyścigach przełajowych, Mistrz Polski U-23, Wicemistrz Polski Elity oraz ministra kolarstwa – blogerka Ewa Kołodziej.

W wyścigu zapowiedzieli udział zwycięzcy poprzednich edycji oraz Bartłomiej Matysiak – były Mistrz Polski w kolarstwie szosowym (był zawodnikiem CCC Sprandi Polkowice, Team Hurom). Obecnie Bartek jest emerytowanym kolarzem i pracuje w drużynie World Tour CCC jako mechanik.

Projekt współfinansowany jest z środków budżetu Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, Powiatu Ostrowskiego oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.