Nie ma wątpliwości co do tego, że Polacy coraz chętniej uczestniczą w imprezach sportowych. Jest to związane również z coraz większą świadomością dotyczącą zdrowego trybu życia, a w tym aktywności fizycznej. Jedną z tego typu imprez jest Runmageddon opisywany jako ekstremalny bieg z przeszkodami. Właśnie dlatego jest prawdziwym sprawdzianem dla dosłownie całego ciała. Liczy się w nim nie tylko kondycja i siła, ale także charakter. Z tego powodu, bez specjalnego przygotowania Runmageddon zakończy się niepowodzeniem. Niezależnie od wybranego poziomu trudności, do przekroczenia mety i osiągnięcia sukcesu konieczne są konkretne umiejętności. Dlatego też nawet najbardziej aktywne i sprawne fizycznie osoby, będą potrzebować treningów dopasowanych do wyzwań czekających ich na trasie.

Czym jest Runmageddon?

Jak już zostało wspomniane, Runmageddon jest biegiem, jednak dość nietypowym, ponieważ w jego trakcie pojawiają się różnego rodzaju przeszkody. To właśnie ich zróżnicowanie sprawia, że konieczne jest dedykowane wydarzeniu przygotowanie. Nie bez powodu organizowane są specjalne turnusy, które skupiają się na rozwijaniu „runmageddonowych” umiejętności. Nie obejdzie się bez skakania, wspinania czy czołgania, ale także wody, błota, piasku czy nawet dymu, a to i tak niewielki ułamek tego, co czeka każdego uczestnika. Organizatorzy co roku przygotowują aż pięć różnych tras. Różnią się one od siebie zarówno długością, jak i trudnością, dzięki czemu łatwo można wybrać tę dopasowaną do własnych możliwości. Przekrój jest zresztą duży, ponieważ najprostsza z nich to 3 kilometry i kilkanaście przeszkód, a najbardziej zaawansowana ma długość maratonu (42,195 km) i aż 140 przeszkód! Żadna z tras zdecydowanie nie jest łatwa i może przysporzyć nie lada trudności. To jednak nie wszystko! Jeżeli sam bierzesz udział w biegu, możesz zapisać swoje dziecko na edycję dla najmłodszych. Obecnie impreza organizowana jest w kilku miastach na terenie całej Polski. 

Jak się przygotować?

Chcąc wziąć udział w Rumageddonie, nie sposób nie zadać sobie tego pytania. Tym bardziej oglądając zdjęcia i filmy, na których uczestnicy z zacięciem pokonują kolejne barykady. Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to bardzo duży wysiłek dla całego ciała. Właśnie z tego powodu nie należy rezygnować z odpowiednich przygotowań. Mogą przybierać one wiele form w zależności od indywidualnych preferencji. Część uczestników ćwiczy samemu, inni zbierają się w treningowe grupki, a pozostali decydują się na wzięcie udziału w specjalnych obozach treningowych, gdzie poprawiają swoje umiejętności pod profesjonalnym okiem trenerów. Ostatnia z opcji jest szczególnie kusząca ze względu na możliwość sprawdzenia się na próbnych torach. Dzięki temu zdolności rozwijane są w praktyce, a także można samemu znaleźć sposoby na pokonywanie poszczególnych rodzajów przeszkód. Należy zadbać o dużą różnorodność w trakcie przygotowań. Powinny one zawierać przede wszystkim bieganie, bo w końcu w taki sposób będziesz pokonywać całą trasę. Nie warto decydować się na trucht po gładkiej asfaltowej drodze, wskazane są raczej miejsca ze zmienną powierzchnią oraz wysokością. Oprócz tego kluczowe są wydolność oraz siła. Czeka cię między innymi podciąganie się i przenoszenie ciężarów, dlatego ćwiczenia z hantlami i innymi ciężarami są konieczne. Włączyć można także ćwiczenia poprawiające równowagę oraz technikę czołgania się. Jeżeli zaangażujesz się w przygotowania, na pewno ukończysz bieg!