Niebo nad Wielkopolską przez dwa lipcowe tygodnie będzie należało do najlepszych pilotów szybowcowych naszego globu. Michałków będzie gospodarzem tegorocznych Szybowcowych Mistrzostw Świata. Przygotowania do wydarzenia trwały dwa lata.

Wszystko po to, by najważniejsza tegoroczna impreza szybowcowa na świecie wypadła jak najlepiej. Zostały tylko sprawy kosmetyczne. Michałków już z niecierpliwością i rosnącą adrenaliną czeka na przyjazd najlepszych pilotów szybowców. -  138 pilotów potwierdziło swój udział, będą reprezentować 39 państw – zdradza Maciej Całka z Aeroklubu Ostrowskiego. - Jest to wydarzenie bez precedensu na tym terenie. Przez dwa tygodnie na naszym lotnisku będzie głośno, będzie słychać ludzi z całego świata. Z Argentyny, Australii, Japonii.

Szybowcowe Mistrzostwa Świata rozpoczną się 7 lipca na Rynku w Ostrowie Wielkopolskim. Zakończą 22 lipca na lotnisku w Michałkowie wręczeniem nagród najlepszym zawodnikom. Przez ten czas mieszkańcy całej Wielkopolski będą mogli obserwować podniebne zmagania zawodników. - To jest sport bez trybun – dodaje Maciej Całka. - Szybownicy rano startują. Odlatują na założone przez kierownika sportowego trasy, a potem wieczorem wracają na lotnisko, w związku z tym cała arena odbywa się na terenie Wielkopolski, gdzieś poza naszym lotniskiem, a wieczorem wyniki są liczone. Jest to rodzaj połączenia regat żeglarskich z wyścigiem kolarskim, wieloetapowym.

Pozostaje tylko liczyć na sprzyjającą pogodę. Od liczby dni lotnych zależy intensywność zmagań konkursowych.

źródło: www.faktykaliskie.pl