Nowoczesnej technologii wokół nas jest coraz więcej. Bez trudu możemy rejestrować wszystkie rozmowy czy nawet przypadkowe zdarzenia. Czy jednak takie materiały możemy wykorzystać w sądzie? Odpowiedź na to pytanie jest jedna: to zależy. W naszym artykule wyjaśnimy aspekty tej zawiłej kwestii.

Czy można nagrywać inne osoby?

Tutaj prawo jest zasadniczo jednoznaczne i mówi, że nie powinniśmy nagrywać innych osób. Wskazanie to wynika przede wszystkim z prawa do prywatności każdej osoby. Zatem bez wyrażenia zgody przez zainteresowanych nie powinniśmy ich uwieczniać.

Od tej zasady są pewne wyjątki, jeden z nich dotyczy rozróżnienia tego, co jest tematem, a co tłem materiału. Najłatwiej jest to wytłumaczyć na przykładzie zdjęcia. Kiedy fotografujemy jakiś zabytek i to on jest naszym głównym celem, to przypadkowi ludzi uwiecznieni na zdjęciu nie stanowią problemu.

Drugi wyjątek jest znacznie ważniejszy z naszej perspektywy. Możemy rejestrować zachowanie lub sam wizerunek innych osób, jeśli chcemy udowodnić im popełnienie czynu zabronionego. Przy tym warto zaznaczyć, że nie mamy też innej drogi do udowodnienia takiego czynu.

Nagrywać możemy więc takie sytuacje jak:

  • korupcja,
  • przemoc (psychiczna i fizyczna),
  • zdrada w związku,
  • mobbing w pracy,
  • wykroczenia drogowe,
  • oszustwa oraz wyłudzenia.

Wachlarz możliwości, jak rzecz jasna znacznie szerszy, prezentujemy tu najczęstsze przypadki.

Musimy wspomnieć o jeszcze jednym aspekcie: nagrane materiały mają służyć ochronie naszych, bliskich nam lub publicznych dóbr. Zebranych nagrań nie można wykorzystywać do szantażu lub innych wątpliwych działań.

Jakie warunki musi spełnić nagranie jako dowód w sprawie?

Przejdźmy teraz do tego, jakie wymogi formalne musi spełniać zarejestrowany materiał, aby został uznany za wiarygodny dowód. Podstawą jest dokładne oznaczenie datą oraz godziną wykonania nagrania. Najlepiej więc rejestracji dokonywać za pomocą urządzenia, które zrobi to automatycznie. W innym przypadku powinna zostać sporządzona pisemna notatka opisująca również okoliczności towarzyszące rejestracji. Przykładowo może być to informacja, że “dnia X otrzymano wezwanie na rozmowę z przełożonym, ta odbyła się następnego dnia za zamkniętymi drzwiami i miała następujący przebieg”. Warto też wskazać, kto widział, jak idziemy na to spotkanie lub widział nas po wyjściu z gabinetu.

Kolejny ważny aspekt, na który trzeba zwrócić uwagę, to konieczność zarejestrowania całego zdarzenia. Nie będzie wystarczające, gdy przedstawimy jako dowód tylko parę zdań, a będą one wyrwane z kontekstu. Druga strona może nas bowiem oskarżyć o manipulowanie dowodami lub nawet o celowe prowokowanie całego zajścia. W sądzie powinniśmy przedstawić cały zapisany materiał dotyczący danej sprawy. Jeśli jest on długi, częściowo nieistotny lub właściwa rozmowa poprzedzona jest ciszą, to wystarczy wskazać odpowiednia minuty nagrania. Sędzia w sprawie nie będzie tracić czasu, a nasz dowód nie będzie budził żadnych wątpliwości.

Czym wykonywać nagrania?

Możemy teraz omówić urządzenia, którymi możemy dokonywać rejestracji. Ich wybór jest bardzo ważny - sprzęt powinien być dla nas łatwy w obsłudze oraz spełniać nasze wymagania jakościowe. Zakupu najlepiej dokonywać w specjalistycznym sklepie, gdzie również znajdziemy pomoc fachowców. Podczas opisywania produktów korzystaliśmy ze specyfikacji urządzeń podanych na stronie sklepu detektywistycznego AlfaTronik (https://www.alfatronik.com.pl/).

Zamaskowane dyktafony

Najłatwiejsze w użyciu są ukryte rejestratory dźwięku. Ponieważ działają pod realistyczną przykrywką, więc możemy mieć pewność, że nie zostaniemy zdemaskowani. Ciekawym rozwiązaniem jest dyktafon STD-5 w pendrive z aktywacją głosem za niecałe 300 złotych. Automatyczne uruchamianie sprawia, że nie musimy dotykać żadnego przycisku - wystarczy, że urządzenie będzie przy nas lub w naszym otoczeniu. Nagrywane dźwięki są zbierane z odległości do 8 metrów.

Oczywiscie sprzęt ten może działać również jako przenośna pamięć. To, że mamy pendrive w kieszeni lub torebce, nie będzie nikogo dziwiło. Zwłaszcza, jeśli czasem będziemy używać go w standardowych zastosowaniach.

Inne ciekawe kamuflaże, to wisiorek, opaska na rękę, klips do paska, długopis, pilot do samochodu lub karta płatnicza. Wybierając ukryty dyktafon powinniśmy wybrać taki, z którym będziemy czuć się najbardziej swobodnie.

Nagranie jako dowód w sprawie postaw na ukryte kamery!

Kiedy niezbędny jest nam nie tylko dźwięk, ale również obraz, wtedy warto sięgnąć po zamaskowany rejestrator video. Możemy zdecydować się na sprzęt przenośny lub stacjonarny. Tutaj też mamy bardzo szeroki wybór, warto jednak zauważyć, że możemy kupić sam moduł kamery i umieścić go w wybranym przez nas miejscu.

A który wariant wybrać? Nam wpadł w oko moduł rejestratora full HD “DIY” z obsługą kart do 128 GB i dwoma kamerami za niecałe 550 złotych. Nagrywanie może uruchamiać się automatycznie (po detekcji ruchu), po naciśnięciu przycisku lub uruchomieniu pilotem. Zarejestrowany obraz oraz dźwięk będą wysokiej jakości, więc rozpoznanie osób z nagrania nie będzie problemem.

Inne rozwiązania

Dyktafony i kamery to nie jedyne możliwości, jakie mamy. Do zebrania dowodów w sprawie możemy użyć przykładowo rejestratorów samochodowych lub smartfonów z odpowiednią aplikacją. Narzędzie, które wykorzystamy, powinno być dostosowane do naszych potrzeb.

Jak widać, nagrania audio oraz video mogą być bardzo cennymi i wiarygodnymi dowodami w sprawie. Należy jednak pamiętać, by zebranych materiałów użyć wyłącznie w słusznej sprawie.