Sztuczna inteligencja, machine learning, big data, Internet of Things, kryptowaluty - to tylko niektóre trendy, które z pewnością będą wiodły prym w najbliższej przyszłości. Wszystkie wiążą się z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii czy języków oprogramowania. Świat IT już na dobre przeniknął do rzeczywistości firm jak i naszego codziennego życia.

Trendy tworzą ludzie

Wielu ludzi korzysta z nowoczesnych technologii zupełnie nieświadomie. Smartphony, smartwatche, aplikacje mobilne czy social media, tak bardzo wkradły się do naszej rzeczywistości, że stały się jej stałym elementem. Trzeba jednak pamiętać, że za każdym z tych urządzeń czy aplikacji kryje się realna praca ludzka. Za Facebookiem, oprogramowaniem SAP czy Spotify’em stoi szereg programistów, testerów, project managerów, administratorów baz danych i wielu innych, którzy nieustannie pracują nad rozwojem aplikacji, przygotowywaniem aktualizacji, testowaniem zmian, analizą zachowań użytkowników. Coraz więcej mówi się o wykorzystaniu sztucznej inteligencji i zastępowaniu pracowników przez roboty, boty czy inne specjalnie przygotowane do tego maszyny. Jednak za tymi wszystkimi algorytmami i mechanizmami również kryje się praca ludzka. Warto być tego świadomym, kiedy kolejny raz szef poprosi o przygotowanie raportu w oparciu o dane z systemu lub kiedy będziemy korzystać z płatności telefonem w sklepie. Jedną z firm, która mocno stawia na rozwój pracowników IT jest Hicron. To przedsiębiorstwo, które nie tylko wdraża rozwiązania SAP, ale tworzy także szereg własnych produktów czy akceleratorów.

Jaki system dla firmy?

Tak jak w życiu codziennym trudno jest w pełni zrezygnować z technologii, tak i trudno wyobrazić sobie nowoczesną firmę, która nie korzysta z profesjonalnego oprogramowania IT. Jednym z często wybieranych systemów informatycznych jest SAP. To software przeznaczony szczególnie dla dużych i średnich przedsiębiorstw. W świecie SAP szykują się jednak zmiany, ponieważ od 2025 roku skończy się wsparcie dla wszystkich firm, które korzystają ze standardowej wersji systemu. Dostępna będzie wyłącznie najnowsza wersja oprogramowania S/4 HANA. Jakie to niesie ze sobą korzyści? Przede wszystkim jest to eliminacja trudności związanych z przestarzałymi aplikacjami ERP, jak np.: opóźnienia wynikające z przetwarzania dużej ilości danych, zbyt złożona infrastruktura lub konieczność ręcznego uruchamianie procesów. SAP S/4 HANA umożliwia jednoczesne przetwarzanie dużych ilości danych oraz równoległą obsługę wielu zapytań. W efekcie koszty poniesione na działania IT zostają obniżone, zwiększa się także zadowolenie użytkowników korzystających z systemu, a ich praca jest wykonywana zdecydowanie szybciej. Z kolei jeśli chodzi o czynniki stricte techniczne, warto wspomnieć o możliwości połączenia różnych funkcji (transakcyjnych i analitycznych) w jednej bazie, wyeliminowaniu konieczności stosowania indeksów czy rozsyłaniu informacji na wiele serwerów.

Wybór partnera biznesowego

Z racji tego, że zarówno wdrożenie SAP S/4 HANA jak i migracja z SAP ERP na SAP S/4 HANA są projektami, które będą stanowiły wyzwanie dla wielu firm, warto już dziś zastanowić się nad wyborem partnera biznesowego. Hicron wspiera przedsiębiorstwa zarówno w przygotowaniu strategii migracji (w ujęciu technologicznym jak i biznesowym), analizie kosztów oraz czasu potrzebnego na przeprowadzenie projektu czy identyfikacji ryzyka. Hicron doradza także w wyborze najbardziej optymalnego scenariusza. To, czy projekt okaże się prostą konwersją, reimplementacją czy bardziej złożoną transformacją zależy od wielu czynników, dlatego warto wybrać takiego partnera biznesowego, który będzie potrafił dostosować się do specyfiki biznesu danej firmy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o SAP S/4 HANA, zapraszamy na konferencję TranS4mator Biznesu: https://hicron.com/trans4matorbiznesu/