W historii Ostrowa Wielkopolskiego odnotowano dwa cmentarze żydowskie. Na mocy umowy miasta Ostrów Wielkopolski z gminą żydowską o zagospodarowaniu kirkutów na miejscu cmentarzy pobudowane zostały, z wykorzystaniem zachowanych macew, lapidaria.
Lapidarium to miejsce przechowywania i prezentowania zgromadzonych okazów kamieni naturalnych rzeźb, nagrobków pomników, pochodzących z zabytkowych budowli. Taka ekspozycja może znajdować się na wolnym powietrzu lub w zamkniętym pomieszczeniu (muzeum, galeria, dziedziniec).
W roku 2006 rozpoczęto prace ewidencyjne i konserwatorskie nad ocalałymi nagrobkami oraz rozpisano przetarg na budowę lapidariów, które wykonano na początku kwietnia 2007 roku.
Lapidarium przy ulicy Plac 23 stycznia 18 powstało w 2008 r. z fragmentów odzyskanych macew na obrysie pierwszego w mieście cmentarza żydowskiego. Macewy z inskrypcjami poddane zostały konserwacji. Całość jest otoczona murem z piaskowca. Na stronie północnej znajduje się tablica w języku polskim i hebrajskim z napisem "I wróci się proch do ziemi, tak jak nią był a duch powróci do Boga, który go dał".
Lapiarium jest ogrodzone, znajduje się w pobliżu placu zabaw i małego parku przy Placu 23 Stycznia 18.
Publikacja:
Redakcja Infostrow.pl
Największy portal informacyjno - rozrywkowy w regionie
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj