Biżuteria w każdej epoce historycznej uchodziła za przedmioty luksusowe, wyszukane, wręczane przy specjalnych okazjach i przywdziewane jako ozdoba podkreślająca pewne znaczenia, które na trwale związane są z takimi wytworami sztuki jubilerskiej jak kolczyki, wisiorki, pierścienie. To bardzo ciekawe, bo ten stan rzeczy trwa do dziś. Nie zmienił się od początku ludzkiej kultury (archeolodzy odkrywają np. różnice w pierścieniu królowej, a skromnym pierścionku zaręczynowym dla wybranki jakiegoś koczownika z epoki neolitu). A gdzie dziś kupujemy te preciosa? Duża sieć jubilerska czy niewielki, lokalny jubiler?

Gdzie zaopatrujemy się w najpiękniejszą biżuterię?

Będziemy mówić wyłącznie o biżuterii należącej do wytworów uznanych i cenionych za swoją jakość. (Dobrym przykładem sklepu online z taką biżuterią jest Jubiler Diamor).

Nasz wybór dotyczy w głównej mierze wizyty w dużej sieci sprzedającej ozdoby jubilerskie lub udania się do jubilera, który być może dysponuje tylko jednym, małym sklepikiem, ale za to oferuje coś naprawdę unikalnego. Rozważmy decyzję, bowiem każda z nich niesie określone skutki, każda też posiada swoje zalety i wady. Celem jest nabycie luksusowego i pięknego przedmiotu, wykonanego z metali i kamieni szlachetnych, który być może będzie przekazywany nawet następnym pokoleniom w spadku po nas…

Mały sklep jubilerski czy sprzedawca sieciowy?

Należy natychmiast powiedzieć, że tzw. "lokalny jubiler", który prowadzi niewielki sklepik z biżuterią - jednak może porównywać się w tej dziedzinie z wielkimi sklepami sieciowymi. To dlatego, że zakłady jubilerskie - bez względu na ich wielkość - zwykle oferują podobne warunki zakupu, ceny, gwarancje, podobnie dobrą obsługę, itd. A więc sprawą kluczową pozostaje wybór (rozsądny, przemyślany wybór) - pierścionka zaręczynowego, brylantów, które wręczymy kochanej żonie w dniu srebrnych godów, złotego naszyjnika, który doskonale uzupełni strój wieczorowy, itd.

Poszukiwany jest więc ten jeden, jedyny, specyficzny przedmiot, który może nie być tani, ale który będzie przedstawiał wartość. Zwykle jest tak, że osoby otrzymujące w prezencie biżuterię to nasi najbliżsi, osoby przez nas darzone uczuciem, znane nam od dawna, takie, o których sądzimy, iż zasługują na coś wyjątkowego. Znamy oczywiście preferencje estetyczne najbliższych nam osób, więc zwykle do tych preferencji dobieramy wyrób jubilerski. A ponieważ czym innym będzie pierścionek zaręczynowy wręczany ukochanej przez studenta, czym innym zaś perły dla sędziwej damy, toteż koniecznie trzeba się dobrze rozejrzeć wokół. Jeżeli mówimy o unikatach i niepowtarzalności w dziedzinie jubilerskiej, to może się okazać, że tzw. "lokalny jubiler" zaskoczy nas biżuterią niedostępną w wielkich "sieciówkach". Z drugiej strony każdy zna przynajmniej kilka nazw dużych sklepów sieciowych z biżuterią, które są powszechnie cenione za autorski design i niezawodność, oraz mogą poszczycić się nagrodami i wyróżnieniami dla swoich projektów.

Podsumowanie: miejsca zakupu biżuterii

Na koniec pragnę opowiedzieć krótką historyjkę, która faktycznie się zdarzyła, a która w dyskutowanych sprawach może służyć za dobrą ilustrację. Gdy zbliżała się 60 rocznica ślubu mojej babci i dziadka, dziadek postanowił podarować babci najpiękniejsze bursztyny, jakie tylko można pomyśleć. W grę wchodził cały zestaw: pierścionek, wisiorek, bransoleta i kolczyki. Nie zdradzę, gdzie zakup został dokonany, ale okazał się bardzo trafny, a najważniejszym morałem jest to, że dziadek zaglądał zarówno do małych sklepików z biżuterią, jak i do największych sklepów potentatów tej branży. Ponieważ zakup dystyngowanej biżuterii wymaga nieco czasu, porównania, zastanowienia się. Warto więc korzystać ze wszystkich dostępnych rozwiązań i nie spieszyć się z zakupem biżuterii.