Z każdym kolejnym rokiem przyjemność zawarcia związku małżeńskiego kosztuje pary młode coraz więcej. I nie mówimy tutaj tylko o opłacie za samo udzielenie ślubu w kościele, czy urzędzie stanu cywilnego. To tylko mikro kwota wszystkich planowanych wydatków.

Przede wszystkim mówimy tutaj o samym przyjęciu weselnym, noclegach dla gości i transporcie, wyżywieniu i tak dalej… można wymieniać części składowe przyjęcia w nieskończoność. Stale jednak stosowana jest nasza polska zasada, aby zachwycić wszystkich. Każdy gość którego zaprosimy na imprezę musi poczuć się znakomicie i przez kilka kolejnych lat miło wspominać tamten dzień. Same też chcemy wyglądać doskonale, więc stale przeglądamy suknie ślubne.

Weselni goście z reguły nigdy nie zastanawiają się ile rzeczywiście kosztuje ich obecność w ceremonii i obecność na weselu. Czasem zdarzają się przypadki, że podejmujemy próbę oszacowania kosztu, aby kwota jaka znajdzie się w kopercie nie okazała się za mała. Popularną teorią  jest słynne 200-300 zł za osobę, żeby wesele młodym się zwróciło. Pytanie na ile takie wyliczenie ma realne pokrycie w rzeczywistych kosztach?

Odstawmy na chwilę przymiarki sukienki ślubnej i stałe rozważanie, które buty ślubne kupić. Ustalmy pewne fakty. Przyjmijmy, że wesele będzie miało miejsce w sali restauracyjnej średniej wielkości hotelu poza miastem. Zaproszenie pozytywnie przyjmie ok 100 osób. Dodajmy do tego fakt, że za wyżywienie odpowiedzialność bierze kuchnia hotelu, czyli to po ich stronie są wszelkiego rodzaju przekąski oraz alkohol. Imprezę prowadzi i moderuje wynajęty DJ. Obecny będzie również fotograf wraz z kamerzystą. Dodajemy do tego również wystrój całej sali, transport zorganizowany dla gości oraz nocleg. To w dzisiejszych czasach absolutne minimum każdego przyjęcia weselnego.

Wracamy jednak do realnego kosztu za jedną osobę. To najczęściej możliwe jest do wyliczenia dopiero po przyjęciu. Przyjmijmy realne koszty każdego z elementów dzieląc kwotę przez ilość gości, w naszym przypadku 100 osób:

Wynajęcie obiektu - wstępnie można przyjąć od 15-20 zł za osobę za sam fakt zorganizowania wesela w wybranym miejscu

Wyżywienie gości - tu pojawia się pierwszy, jak nie największy koszt całości. Dużo zależy od czasu i miejsca, wybranego menu oraz niestandardowych życzeń. Tym razem stawiamy na skromność, czyli celujemy w kwotę 170-180 zł.

Alkohol - tutaj mówimy o zakupie hurtowym, więc zniżka wchodzi w grę. Przyjmuje się 1 butelkę wódki na 1 gościa. Ok 24-27 zł

Ciasta - przyjmijmy w tym wypadku kolejną złotą zasadę, 1kg na 1 gościa biorąc pod uwagę słodki upominek wręczany przy wyjściu. Mamy następne 25 zł

Fotograf - to dzięki tej osobie ten wyjątkowy dzień zostaje w naszych wspomnieniach na długo. Często wybrani goście otrzymują pamiątkowe albumy co jest miłym gestem. Po wyliczeniu kosztu wynajęcia na 1 osobę dochodzi koszt 15-20 zł.

Kamerzysta - coraz ciężej wyobrazić sobie współczesne przyjęcie wesele bez filmowej pamiątki w formie teledysku. Przygotowanie takiej formy oraz dystrybucja kopii może ostatecznie dorzucić kolejne 20 zł za osobą.

Transport - zakładamy, że wynajmujemy 2 autobusy celem szybkiego przemieszczenia się gości z kościoła do sali weselnej. Dodatkowo w nocy jeden z nich jest do ciągłej dyspozycji celem rozwożenia gości. 10 zł od jednej osoby.

Noclegi - zazwyczaj większość gości na szczęście mieszka w promieniu kilkunastu kilometrów. Może okazać się jednak, że sporo jest gości przyjezdnych wymagających zakwaterowania. Średnia cena ze śniadaniem to 70 zł.

Podsumowując te wszystkie elementy w przeliczeniu na jedną osobą, rzeczy niezbędne i absolutnie uważane jako minimum każdego współczesnego przyjęcia weselnego uzyskujemy kwotę ok. 350-370 zł, co daje kwotę za parę do 740 zł.