Przed nami magiczna noc andrzejkowa obchodzona z 29 na 30 listopada.


Jak wiemy jest to przede wszystkim święto panieńskie a wróżby andrzejkowe maja nam przepowiedzieć naszą uczuciową przyszłość. Święty Andrzej bowiem jest patronem małżeństw i wspomaga w sprawach matrymonialnych.

 

Dawniej wróżby andrzejkowe traktowane były bardzo poważnie. Brały w nich udział tylko i wyłącznie panny. Kobiety zamężne nigdy nie brały w nich udziału. Mężczyźni również nie obchodzili andrzejek. Ich dzień miłosnych wróżb wypadał  24 listopada w przeddzień świętej Katarzyny. Katarzynki uległy jednak zapomnieniu a andrzejki stały się pretekstem do dobrej zabawy.

 

Popularne wróżby andrzejkowe:

 

LANIE WOSKU

 

Roztopiony wosk lejemy przez klucz trzymany w lewej ręce (najlepiej stary i bogato zdobiony) do naczynia z zimną wodą. Gdy wosk stężeje z cienia jaki jego kształt rzuca na ścianę odczytujemy znaczenie kształtu.

 

Oto niektóre z nich:


Anioł – spotkasz nowego przyjaciela,
Dom – przeprowadzka (do męża),
Jabłko – owoce miłości,
Obrączka – symbol trwałego związku i małżeństwa,
Postrzępione serce – niepowodzenie uczuciowe,
Gwiazda – bogactwo, szczęśliwe życie,
But – zabiegany rok,
Kot – zdrada,
Jajko – sukces,
Fontanna – szczęście,
Motyl – wewnętrzna przemiana,
Dzwon – niespodziewana wiadomość,
Drabina – awans,
Człowiek – poznasz nową miłość.

 

OBIERANIE JABŁKA

 

Obieramy skórkę jabłka w taki sposób aby uzyskać jak najdłuższy „wężyk”. Skórkę rzucamy za siebie przez lewe ramię mając przy tym zamknięte oczy. Litera jakiej kształt przybierze skórka będzie pierwszą literą imienia ukochanego.

 

RZUCANIE SZPILEK

 

Przygotowujemy 21 szpilek krawieckich i wrzucamy je do kubka. Stół nakrywamy czerwonym obrusem. Lewą ręką potrząsamy kubkiem i wyrzucamy szpilki na obrus. Z rozsypanych szpilek odczytujemy powstałe literki i w ten sposób poznajemy imię ukochanego. Próbę możemy powtórzyć trzykrotnie. Jeżeli w żadnej próbie nie uda się odczytać literek oznacza to, że jeszcze nie czas dla nas na układanie sobie życia osobistego.

 

USTAWIANIE BUTÓW

 

Wszystkie panny zdejmują but z lewej nogi i ustawiają jeden za drugim rozpoczynając od najdalej wysuniętego rogu w pokoju. Buty kolejno przestawiamy w kierunku drzwi. Właścicielka buta, który jako pierwszy przekroczy próg w nadchodzącym roku zmieni stan cywilny. Warto również przemyśleć kwestię doboru butów na andrzejkową noc. Otóż jeżeli zwycięski but był drogi i gustowny jego właścicielka może liczyć na bogatego męża, natomiast but zniszczony wróży mężczyznę po przejściach.

 

Dziś wróżby andrzejkowe traktuje się z przymrużeniem oka. Myślę jednak, że trudno wyobrazić sobie ten wieczór bez lania wosku zatem warto pamiętać o tej uroczej tradycji.