Czy wiesz, że zbyt wolna jazda może być uznana za wykroczenie?

Niektórzy kierowcy nie zdają sobie sprawy, że zbyt wolna jazda jest równie niebezpieczna, co jazda z nadmierną prędkością. Spowalnianie ruchu ujęte jest w przepisach i stanowi podstawę do ukarania. Zgodnie z przepisami kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierowcom. Oznacza to, że policjant może ukarać mandatem oraz nałożyć punkty karne za zbyt wolną, niebezpieczną dla innych kierowców jazdę.

Pamiętaj, aby zawsze dostosowywać prędkość nie tylko do wskazanych ograniczeń, ale także ogólnych warunków panujących podczas jazdy.

Zgodnie z art. 19 ust. 2 „kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością nieutrudniająca jazdy innym kierowcom". To oznacza, że policja w praktyce może nam wystawić mandat za zbyt wolną jazdę. Aktualny taryfikator mandatów przewiduje za to karę w wysokości 50-200 zł i 2 punkty karne. Przepisy nie mówią precyzyjnie, jaka jest minimalna prędkość, np. na autostradzie. Prawo mówi tylko, że na autostradę mogą wjechać pojazdy samochodowe będące w stanie rozwinąć 40 km/h (motorowery i ciągniki rolnicze nie mogą się poruszać po autostradach oraz drogach ekspresowych).