Dzielnicowi z Posterunku Policji w Przygodzicach sprawdzą sposób przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. W marcu spodziewajmy się wzmożonych kontroli w rejonach szkół i przedszkoli w całej gminie.

Pamiętajmy o konieczności przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa. Nawet najdroższy, najlepszy fotelik źle zamontowany nie spełni swojej funkcji.
Jeśli chcemy, by dziecko bezpiecznie podróżowało w samochodzie, powinniśmy zadbać o to, by fotelik był dopasowany do jego wagi i wzrostu, a pasy były ściśle i w odpowiedni sposób zapięte.
Pasy powinny być tak zapięte, aby dziecko nie mogło się z nich wyswobodzić; czyli mają być tak ścisłe, aby pomiędzy klatką piersiową dziecka a pasem mieścił się jedynie palec dorosłego.
Sposób przewożenia dziecka w pojeździe reguluje art. 45 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.
Dziecko do 150 cm wzrostu musi być zapinane w foteliku. Dziecko mniejsze, podróżujące w gondoli, może jeździć na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy, wyłącznie wtedy, gdy przednia poduszka nie jest aktywna.
Za niewłaściwe przewożenie dzieci grozi mandat 150 zł i sześć punktów karnych. Najważniejsze nie są jednak kary finansowe, a bezpieczeństwo małych pasażerów.