Klub Miłośników Kolei w Ostrowie Wielkopolskim chce doprowadzić do reaktywacji Kolejki Wąskotorowej na ostrowskich Piaskach.

W najbliższym czasie w Ostrowie Wlkp będzie miała miejsce kolejna edycja Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego.
W trakcie pierwszej edycji udało się pozyskać środki na remont taboru naszej kolejki, chcemy jednak kontynuować cel jakim jest pełna reaktywacja. Tym razem staramy się o pozyskanie środków na zapewnienie godnych warunków przechowywania wspomnianego taboru i budowę wiaty garażowej dla kolejki oraz pozyskanie środków na remont torowiska (choćby części będącej w obrębie terenu miasta)
Liczymy zatem na waszą pomoc i poparcie wniosków w tegorocznej edycji OBO- czytamy na stronie Klubu Miłośników Kolei w Ostrowie Wielkopolskim. 

Warto przypomnieć, że kolejka została wybudowana w latach 70. i zatrudniona do prac przy budowie zbiornika Piaski Szczygliczka. Po zakończonej budowie, z inicjatywy lokalnych kolejarzy została przystosowana do przewozu pasażerów i przekształcona w obiekt rekreacyjny. Godnie pełniła powierzoną jej rolę, aż do 2004 roku. Od tamtej pory jej kursowanie zostało zawieszone, a przez ostanie kilkanaście lat jej stan techniczny pogorszył się na tyle, że konieczne są duże środki na jej kapitalny remont. ,,Lutek" w 2017 roku przeszedł ostatnie testy w Białośliwiu, latem tego samego roku miał pojawić się już na Piaskach i wozić pierwszych pasażerów.
Tak się jednak nie stało bo miasto podpisało umowę na przechowywanie lokomotywy w miejscu gdzie była remontowana. Początkowo było to za darmo ale od czerwca 2019 roku odpłatnie- 984 złote miesięcznie.