Około 100 funkcjonariuszy z sześciu jednostek policji doskonaliło swoje umiejętności na wypadek konieczności działania podczas zbiorowego zakłócenia ładu i porządku, np. podczas meczu piłki nożnej. Ćwiczenia przeprowadzono na boisku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu.

Na co dzień funkcjonariusze III Kompanii Nieetatowego Pododdziału Policji, w skład której wchodzą stróże prawa z sześciu komend południowej Wielkopolski, uczestniczą w realizacji akcji i operacji policyjnych związanych z bezpieczeństwem imprez masowych, zgromadzeń publicznych, katastrof i awarii technicznych oraz innych imprez i uroczystości. Szkolenia przechodzą we własnych jednostkach, ale cyklicznie spotykają się w jednym miejscu, aby wspólnie rozegrać symulację wydarzeń. - Dzięki temu mogą wypracować jednolitą taktykę działania w przypadku np. zakłócenia porządku na meczu piłki nożnej – informuje mł. asp. Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik prasowy kaliskiej policji.

Podczas ćwiczeń w Kaliszu policjanci ubrani w kamizelki przeciwuderzeniowe, kaski, ochraniacze nóg oraz przedramienia, wyposażeni w tarcze ćwiczyli szyki i przemieszczanie się pododdziałów zwartych. Mundurowi byli również wyposażeni w broń gładkolufową, która jest jednym ze środków przymusu bezpośredniego stosowanym w przypadku zbiorowego zakłócenia porządku publicznego. - W trakcie symulacji używano granatów w hukowych i dymnych. Trwające kilka godzin szkolenie miało na celu przede wszystkim skoordynowanie ze sobą działań funkcjonariuszy, którzy w przypadku zbiorowego zakłócenia ładu i porządku publicznego, będą interweniować w pododdziałach zwartych – dodaje mł. asp. Anna Jaworska-Wojnicz.

W ćwiczeniach wzięli udział policjanci z Kalisza, Jarocina, Ostrowa Wlkp., Pleszewa, Ostrzeszowa i Kępna. Dowodził mł.asp. Łukasz Polak, pełniący obowiązki naczelnika Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

źródło faktykaliskie.pl