We wtorek 5 czerwca na parkingu przy ulicy Wysockiej w Ostrowie Wielkopolskim miała miejsce niecodzienna sytuacja.

Około godziny 15:50 służby ratunkowe w Ostrowie Wielkopolskim otrzymały zgłoszenie o tym, że w jednym z aut na parkingu przy ulicy Wysokiej zatrzaśnięte zostało małe dziecko.  
Matka dziecka wyszła z samochodu, następnie w pojeździe zatrzasnęły się drzwi. Kobieta poprosiła o pomoc zarządcę parkingu, który szybko powiadomił służby ratunkowe. 
By nie czekać i nie ryzykować zdrowia i życia kilkumiesięcznego dziecka matka wraz z parkingowym podjęli decyzję by wybić tylną, boczną szybę w aucie i uwolnić z niego dziecko. 
Po kilku minutach na miejsce przyjechała straż pożarna, jednak ich pomoc przy wyciągnięciu dziecka nie była już potrzebna. 


Warto uświadomić czytających, o konsekwencjach jakie mogą wyniknąć z pozostawienia dziecka w nagrzanym aucie. 
Samochód pozostawiony na słońcu nagrzewa się bardzo szybko, a zamknięte w nim dziecko może umrzeć z powodu udaru cieplnego już po 15 minutach. Dlatego bardzo ważna jest szybka reakcja, jeśli się takie uwięzione dziecko zauważy. Trzeba je wydostać z auta, a jeśli nie ma innego wyjścia i w ciągu kilku minut opiekun malca nie zjawia się – konieczne może być wybicie szyby.
Przed podjęciem radykalnych kroków trzeba się rozejrzeć, czy nie wraca opiekun malca pozostawionego w nagrzanym aucie. Jeśli parking należy np do sklepu, można też poprosić ochronę obiektu o wezwanie właściciela pojazdu. Nie należy jednak zwlekać, ponieważ każda minuta może być decydująca. Dziecko zamknięte w samochodzie może umrzeć już po 15 minutach na skutek udaru cieplnego. Jeśli poszukiwania opiekuna nie przyniosły rezultatu, trzeba działać.
Polskie prawo dopuszcza wybicie szyby w aucie, jeśli istnieje ryzyko zagrożenia życia. Niemniej jednak warto zabezpieczyć się przed ewentualnymi konsekwencjami, jeśli właściciel pojazdu oskarży ratującego np. o próbę kradzieży czy włamania do auta. Zanim stłuczemy szybę w aucie trzeba zadzwonić na numer alarmowy i poinformować służby o zaistniałej sytuacji oraz o tym, że być może trzeba będzie wybić szybę. Dzięki temu, że wszystkie rozmowy są rejestrowane, łatwo będzie w razie czego udowodnić swoje rzeczywiste intencje. Wskazane jest też znalezienie świadków i prośba do któregoś z nich o nagranie całej akcji.