Jak doskonale wiadomo, jedzenie to główny punkt w każdym domowym budżecie. Kino, auto, ciuchy, wakacje – bez tego możemy się obyć, ale jeść musimy. Co więc zrobić, by nieco ograniczyć tę najważniejszą kategorię w naszych domowych wydatkach?

Ogranicz konsumpcję na mieście

Jedzenie na mieście na wiele zalet. To oszczędność czasu, bo i nie trzeba przygotowywać potraw, robić zakupów a potem zmywać. Ale niestety częsta konsumpcja w lokalach wychodzi drogo. Lepiej udać się do sklepu Netto. Gazetka przynosi wiele tanich produktów, z których upichcimy sobie proste i pyszne posiłki. Sprawdź, ile miesięcznie wydajesz na jedzenie poza domem i na kupno gotowych posiłków i zobacz, czy czasem ta kwota nie jest poważnym obciążeniem dla Twoich wydatków. Postaraj się gotować w domu. Nawet lunchowe jedzenie albo posiłek w barze mlecznym wyjdzie nas drożej niż gotowanie w domu. Rzecz jasna nie rezygnujcie z przyjemności wyjścia z domu do restauracji.  Chodzi tylko o to, by nie robić tego zbyt często, a dzięki oszczędnościom zrównoważyć często napięty budżet. Nic się nie stanie, gdy okazjonalnie wyjdziesz coś zjeść w dobrym miejscu. Potraktuj to jako nagrodę.

Planuj swoje posiłki

W przypadku planowania dań masz największe pole do manewru. Gdy właściwie przygotujesz zakupy, jesteś w stanie wyraźnie ograniczyć wydatki w swoim budżecie. Planowanie jest ważne, bo dzięki temu unikniesz konieczności pozbycia się artykułów, których nie zdążyłeś wykorzystać. Sęk w tym, by tak opracować plan, by w następujących po sobie dniach śmiało móc skorzystać z pozostałych produktów z ubiegłego posiłku. Przykładowo, gdy jednego dnia robisz pastę, do której użyjesz mięsa i pomidorów, to następnego dnia zaplanuj pulpety, a kolejnego ugotuj zupę pomidorową. Maksymalizuj swoje zakupy. Zaplanuj posiłki na kilka dni do przodu, kupuj produkty w większych opakowaniach z gazetki Netto. Wypisz obiady, które zrobisz w danym tygodniu i wtedy rób zakupy. W ten sposób Twoje oszczędności będą zauważalnie rosły.

Kupuj zawsze z listą

To niezwykle prosta i skuteczna recepta. Jeśli wybierasz się do sklepu, zawsze miej ze sobą listę konkretnych produktów, które musisz kupić. Może to być lista papierowa, może być to lista elektroniczna stworzona w telefonie. Najważniejsze, żebyś wiedział, czego konkretnie potrzebujesz. Taki mechanizm pozwala na kupno tylko niezbędnych rzeczy i jednocześnie impregnuje Cię na wszelkie promocje oraz sklepowe reklamy. Bez listy zakupów bardzo często zapominamy o najważniejszych produktach, musimy robić zakupy na raty, często w droższych sklepach, co kosztuje nas oczywiście czas oraz pieniądze. Przed samym wyjściem do sklepu zrób szybką i krótką inspekcję dostępnych w domu rzeczy, może bowiem się okazać, że niektóre potrzebne artykuły znajdują się dosłownie pod ręką.