To, że koronawirus wpłynął na każdą sferę naszego życia wiemy nie od dzisiaj. A jak wpłynął na kredyty hipoteczne? Czy banki zrobiły ukłon w stronę kredytobiorców, a może wprost przeciwnie, znacznie trudniej jest otrzymać finansowanie? O opinię poprosiliśmy eksperta finansowego - Panią Alicję Wulbach z biura kredytowego Eksperio w Ostrowie Wielkopolskim.

Kredyt, a pandemia.

Niestety, bardzo dużo osób pomimo starań nie mogło otrzymać kredytu hipotecznego o który wnioskowali. Pandemia i niestabilna sytuacja wielu branż spowodowała, że banki często podnosiły wymagany wkład własny, na który niekiedy nie było stać potencjalnych kredytobiorców. Wprowadzone zostały także listy branż zagrożonych. Jeżeli potencjalny kredytobiorca pracował w firmie lub prowadził działalność, której branża znajdowała się na tej liście, to dochód takiej osoby był wykluczony z finansowania. Większość banków zawiesiła także akceptację dochodu z tytułu umów-zlecenie czy umowy o dzieło. Warto jednak zauważyć, że dzięki spadkom stóp procentowych możliwe są do uzyskania wyższe kwoty kredytu hipotecznego.
Od 2021 roku możemy zauważyć zmniejszone restrykcje dotyczące przyznawania kredytów hipotecznych, jak np. minimalne wymagane posiadanie 10% wkładu własnego, akceptowane przez większą ilość banków. Jednak wciąż instytucje finansowe podchodzą do tematu z dużą rozwagą. Wszystko to z obawy przed ponownym lockdownem i pogorszeniem sytuacji finansowej kredytobiorców - mówi Alicja Wulbach 

Dla kogo kredyt hipoteczny?

Obecne warunki kredytowania dają największą szansę na otrzymanie finansowania dla osób, które posiadają umowę o pracę na czas nieokreślony. Stabilne zatrudnienie jest obecnie dla banków najważniejsze, szczególnie w branży która nie została mocno dotknięta przez Covid-19. Nie znaczy to jednak, że osoby pracujące na umowach-zleceniach oraz prowadzące działalność gospodarczą nie mają szans na otrzymanie kredytu. Tutaj ważna jest regularność otrzymywanego dochodu.

Jak zatem zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu?

Aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu należy zadbać o stabilność swoich dochodów. Jeśli posiadasz jakieś zobowiązania - warto je wcześniej spłacić i zamknąć, bo każde zobowiązanie zmniejsza zdolność kredytową, nawet to regularnie spłacane. Sprawdź swój BIK. Warto również pomyśleć o wyższym wkładzie własnym i rozłożeniu kredytu hipotecznego na większą ilość rat, co zmniejszy wysokość miesięcznej kwoty do spłaty i zmniejszy ryzyko nieterminowej spłaty kredytu w przypadku wzrostu stóp procentowych.

Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z kalkulatora kredytu hipotecznego online, jednak warto pamiętać, że nie zastąpi on rozmowy z rzeczywistym doradcą, a taką niezobowiązującą konsultację można mieć zupełnie za darmo - wystarczy skontaktować się z naszym ekspertem - Alicją Wulbach. Warto pamiętać, że wartość, którą wskaże kalkulator jest wartością szacunkową, więc takie wyliczenia powinno się traktować z przymrużeniem oka.

Jeśli masz ochotę na bezpłatną, niezobowiązującą konsultację z naszym ekspertem finansowym, Panią Alicją Wulbach z biura kredytowego Eksperio, zadzwoń 782 568 104 i umów się na spotkanie.

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ