14 listopada 2013 roku doszło do wielkiej eksplozji w Jankowie Przygodzkim. Dziś to miejsce wygląda zupełnie inaczej.

Wybuch gazu i pożar w Jankowie Przygodzkim – wybuch gazu i jego pożar w wyniku rozszczelnienia gazociągu gazu ziemnego Gustorzyn-Odolanów wysokiego ciśnienia o średnicy 0.5 m i ciśnieniu roboczym 5.4 MPa w Jankowie Przygodzkim, który miał miejsce 14 listopada 2013 r. około godziny 13:30. W wyniku pożaru jak poinformował Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim spłonęło 10 budynków mieszkalnych, 2 budynki gospodarcze oraz część pobliskiego lasu.
Rzeczniczka przedsiębiorstwa Gaz-System, które odpowiada za stan gazociągu poinformowała, że przyczyna tragedii zostanie wyjaśniona przez specjalnie powołaną komisję.
W wyniku katastrofy zginęły 2 osoby (pracownicy budowy), 13 zostało rannych z czego 7 hospitalizowanych.
Po opanowaniu i zagaszeniu pożaru przez strażaków, prokuratura okręgowa rozpoczęła oględziny terenu eksplozji oraz szczegółowe śledztwo w celu ustalenia przyczyn i winnych katastrofy. Śledztwo było prowadzone pod kątem możliwości popełnienia przestępstwa zagrażającego życiu lub zdrowiu innych ludzi.
Przedsiębiorstwo Gaz-System, które również prowadziło oględziny na miejscu eksplozji, informowało, że nastąpiło mechaniczne uszkodzenie gazociągu wskutek prowadzonych robót budowlanych przy użyciu ciężkiego sprzętu. Opinia biegłych ws. mechanoskopii mówiła, że nie doszło do rozszczelnienia gazociągu w wyniku uszkodzenia łyżką koparki. Raport komisji nadzoru budowlanego opublikowany w styczniu 2014 jako oficjalną przyczynę pożaru podawał dwie przyczyny: rozszczelnienie gazociągu w wyniku nieprawidłowo wykonanego spawu oraz przemieszczenie się gazociągu w wyniku nieprawidłowego przeprowadzania prac ziemnych.
Obecnie o katastrofie przypomina w zasadzie jeden budynek, który nie został wyburzony: 

Spośród wszystkich zniszczonych budynków tylko jeden został wyremontowany i jest obecnie zamieszkany:

W górnym sliderze możecie zobaczyć, jak teren tzw "strefy zero" w Jankowie Przygodzkim wygląda obecnie.