Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą ostrowskiej komendy zakończyli śledztwo w sprawie oszustw kredytowych, dokonanych przez 43-latkę. Kobieta wyłudziła kredyty na łączną sumę niemal 850 tysięcy złotych. Oszustka usłyszała 76 zarzutów. Za przestępstwa, których się dopuściła może jej grozić 5 lat więzienia.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wlkp. zakończyli śledztwo, prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Ostrowie Wlkp., w sprawie oszustw kredytowych. Policjanci ustalili, że 43-letnia kobieta, w latach 2010-2013 dopuściła się wielu tego typu przestępstw.

Kobieta, posiadając własną działalność gospodarczą, zaciągała kredyty i pożyczki na inwestycje. Narastające zadłużenie spowodowało ostatecznie utratę zdolności kredytowej jej firmy. O pomoc kobieta zwróciła się wówczas do rodziny i znajomych, którzy zaciągali kredyty i pożyczki samodzielnie, przekazując jej uzyskane pieniądze. Kobieta wystawiała tym osobom nieprawdziwe zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Ponadto znajomi kobiety i członkowie jej rodziny sami poświadczali na dokumentach nieprawdę, oświadczając że zatrudniają w swoich firmach 43-latkę.

Kwota wszystkich zawartych na rzecz kobiety umów kredytowych i pożyczek wyniosła prawie 850 tysięcy złotych. Policjanci przedstawili jej 76 zarzutów oszustw kredytowych. Wraz z kobietą podobne zarzuty usłyszały jeszcze 22 inne osoby, które świadomie uczestniczyły w tym procederze. Przestępstwa te są zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Okazywanie sfałszowanych zaświadczenia o zatrudnieniu i osiąganych dochodach to najczęstsze działania oszustów, którzy próbują wyłudzić towary, usługi lub kredyty w celu odniesienia korzyści majątkowej. Ten obszar przestępczej działalności podlega ciągłemu monitorowaniu przez policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej.