Wojewoda Wielkopolski na swoim profilu facebook opublikował komunikat ws. tragicznej sytuacji w powiecie Krotoszyńskim. Na chwilę obecną nie planuje zamykania powiatu ze względu na liczne zachorowania.

"Kochani Wielkopolanie, kochani mieszkańcy Krotoszyna

Nie mamy czasu, by czekać. Mieszkańcy oczekują konkretnych działań, przesyłają mi swoje sugestie i uwagi. Dlatego spotkaliśmy się na wideokonferencji, na której przedstawiłem swój, być może niezbyt entuzjastyczny pogląd na sprawę. Zwróciłem się do starosty m.in. o pilne wskazanie miejsca, w którym zostanie uruchomiony obiekt kwarantanny zbiorowej dla mieszkańców powiatu. Obecna sytuacja to nie wynik błędów jednego podmiotu, a system naczyń połączonych. Musimy tę falę zatrzymać.

Obecnie nie są rozważanie plany tzw. zamknięcia powiatu czy wprowadzenia dodatkowych ograniczeń. Zaapelowałem jednak o podjęcie energicznych działań przez władze i służby na terenie powiatu, żeby zapewnić rygorystyczne przestrzeganie ograniczeń istniejących, w szczególności tych, które dotyczą poruszania się. Chodzi o kontrolowanie sposobów korzystania z ogródków działkowych, a także lasów i parków oraz innych miejsc na obrzeżach Krotoszyna.

Powiat krotoszyński uruchomił na razie dwa izolatoria dla personelu SP ZOZ w Krotoszynie, przechodzącego kwarantannę. Starostwo zobowiązało się do zorganizowania profesjonalnego odkażania pomieszczeń szpitala w Krotoszynie, aby możliwe było ponowne podjęcie pracy przez wszystkie zamknięte oddziały. Ponadto przed szpitalem zostanie ustawiony namiot do tzw. triażu, czyli wstępnej selekcji pacjentów ze względu na ich stan zdrowia. Do szpitala jest kierowany sukcesywnie sprzęt ochronny, w czasie weekendu dostarczono m.in. 60 kombinezonów, ponad 700 różnych maseczek, 1200 par rękawiczek i 100 litrów płynu dezynfekującego.

Zwróciłem się również do samorządów o rozpoznanie możliwości zapewnienia mieszkańcom powiatu do końca tygodnia maseczek ochronnych. Środki ochronne zostały również skierowane do domów pomocy społecznej w powiecie, np. DPS w Baszkowie otrzymał po 2 tys. maseczek i rękawic ochronnych oraz 600 litrów płynów do dezynfekcji. Łukasz Mikołajczyk zaapelował także o powołanie koordynatora działań wszystkich jednostek pomocy społecznej w powiecie krotoszyńskim.

Zarządziłem także codzienne wideokonferencje z raportowaniem bieżącej sytuacji przez starostę krotoszyńskiego i burmistrzów oraz wójtów z terenu powiatu." 

Łukasz Mikołajczyk - Wojewoda Wielkoposki