Dziś 4 grudnia, imieniny św Barbary a także święto górników i geologów. Również w powiecie ostrowskim sporo osób obchodzi to święto.

Najlepsze życzenia w dniu 4 grudnia składamy wszystkim Paniom o imieniu Barbara :) 
4 grudnia to także Barbórka czyli  tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Poza górnikami Barbórkę obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.
W tradycji górniczej Barbórka rozpoczyna się poranną uroczystą mszą w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary. Następnie orkiestra górnicza maszeruje grając m.in. swój hymn w osiedlach zamieszkanych przez górników i ich rodziny (np. familok) oraz pod domami dyrekcji. Odbywają się uroczyste akademie oraz spotkania. Z okazji tego dnia organizowane są również: koncerty, występy artystyczne, zabawy oraz bale, w których uczestniczą całe rodziny górnicze.
W powiecie ostrowskim mam wiele osób, które w dniu dzisiejszym świętują. 
Najwięcej osób świętować będzie w jednym z największych składów węgla w Europie, który znajduje się w granicach administracyjnych Ostrowa Wielkopolskiego. Na 42 hektarach w zachodniej części miasta pomiędzy Lamkami a Gorzycami Wielkimi znajduje się Centrala Zbytu Węgla. 

Sporo osób świętować będzie również w gminie Odolanów, gdzie swoją siedzibę ma PGNiG oraz odolanowskie Krio. Obchody w Odolanowie już się odbyły: Burmistrz Gminy i Miasta Odolanów Marian Janicki wraz z Przewodniczącym Gminy i Miasta Odolanów Janem Prokopem uczestniczyli w tradycyjnej "Barbórce" zorganizowanej z okazji Dnia Górnika przez Ośrodek Kopalń Ostrów Wielkopolski.Również w gminie Odolanów i w gminie Sieroszewice znajduje się najwięcej pokładów surowców mineralnych. Nie wszyscy wiedzą, że piaski i żwiry, czyli pozostałości po lodowcach wydobywane są w dużych ilościach na terenie powiatu ostrowskiego. Świętują także geologowie, którzy pracują na terenie powiatu ostrowskiego.