W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o wprowadzeniu nowych obostrzeń epidemicznych od 1 grudnia. restrykcje mają nie dotyczyć osób w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Adam Niedzielski ogłosił, że zostanie wprowadzony "alertowy pakiet obostrzeń":

- Pierwszy dotyczy uszczelnienia granic. Wydajemy zakaz lotów do siedmiu afrykańskich krajów rekomendowanych ECDC. Osoby, które będą wracały z tych krajów, będą miały wydłużonąkwarantannę do 14 dni i nie ma możliwości zwolnienia z niej. Drugi element to zmiana zasad dla osób, które podróżują do Polski z krajów non-Schengen. Zdecydowaliśmy o wydłużeniu kwarantanny do 14 dni i zwolnienie z niej może być dopiero od 8 dnia po wykonaniu testu PCR - powiedział minister zdrowia.

Druga część pakietu obostrzeń dotyczy działań wewnątrz kraju i wiąże się zarówno z obecną falą, jak i ryzykiem pojawienia się wariantu Omikron.

  • Miejsca, w których limit wynosił do 75 proc. - zmniejszony zostanie do 50 proc. - placówki kultury, koncery, gastronomia, kościoły, obiekty sportowe. Osoby zaszczepione nie są uwzględniane w limitach.
  • Zgromadzenia i uroczystości (wesela, komunie, dyskoteki) - maksymalnie 100 osób.
  • Wydarzenia sportowe poza obiektami - maksymalnie 250 osób.
  • Zmiana limitu w miejscach z limitem na powierzchnie - 1 os. na 15 m2.

Regulacje wprowadzone zostaną 1 grudnia i potrwają do 17 grudnia.