Facebook od lat boryka z problemem dezinformacji i fake newsami dotyczącymi szczepionek. Pod koniec ubiegłego roku twórcy sieci społecznościowej wprowadzili kolejne narzędzia do zwalczania nieprawdziwych informacji o szczepieniach, które tym razem dotyczyły preparatów chroniących przed Covid-19.

Z facebooka będą znikać treści uznawane za fakenewsy. Nie będzie można powielać stojących w sprzeczności z osiągnięciami nauki informacji, m.in. o szkodliwości szczepionek, technologii 5G i nieskuteczności maseczek. Kasowane będą takie posty na indywidualnych kontach oraz zamykane grupy, w których tego typu treści pojawiają się regularnie.

Teraz w największym serwisie społecznościowym także osoby prywatne muszą liczyć się z tym, że treści mówiące np. o tym, że koronawirus został stworzony w laboratoriach. Nie ma także miejsca na posty zawierające fałszywe informacje o tym, że wraz ze szczepionką wstrzykiwany jest mikroczip, że maseczki są niepotrzebne, że technologia 5G służy do rozprzestrzeniania się koronawirusa. Serwis będzie kasował też fake newsy o tym, że szczepionka na COVID nie ogranicza rozwoju epidemii, czy że bezpieczniej zachorować niż się zaszczepić. Usuwane będą również posty, których autorzy powielają wnioski ze sfałszowanych badań Andrew Wakefielda z 1998 r., że szczepionki, nie tylko te na COVID-19, powodują autyzm.

Facebook planuje również zamykać grupy, w których będą pojawiały się informacje uważane za dezinformację.