Polska chce postawić na energetykę jądrową. "Budowa pierwszego bloku jądrowego powinna rozpocząć się nie później niż w 2026 roku, a do 2043 roku powinno zostać uruchomionych 6–9 GW mocy" - czytamy w dokumencie.

Informacje o budowie nie jednego, a sześciu bloków elektrowni atomowej w czterech możliwych lokalizacjach zawiera dokument "Polityka Energetyczna Polski do 2040 r.".
Business Insider Polska dotarł do dokumentu "Polityka Energetyczna Polski 2040 r.". Liczące 104 strony opracowanie, poświęcone transformacji energetycznej, zakłada m.in. powstanie sześciu bloków jądrowych o mocy całkowitej 6-9 GW. Pierwsza elektrownia atomowa ruszy w 2033 roku, a w sumie na zatrudnienie w "branży atomowej" może liczyć ok. 25-38 tys. osób.

Rząd rozważa obecnie 4 potencjalne lokalizacje elektrowni jądrowych. Dwie mają powstać nad Bałtykiem (miejscowości Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec w województwie pomorskim), jedna w okolicy Bełchatowa, a czwarta w Wielkopolsce. Konkretnie na terenach na północ od Konina, czyli obecne okolice elektrowni Pątnów, położone niespełna 100 kilometrów od Ostrowa.

W listopadzie 2020 roku rząd opublikował wyniki badania opinii społecznej. Wynika z niego, że 57 proc. Polaków popiera budowę elektrowni atomowej w naszym kraju.