Od 1 kwietnia 2022 roku zmieniają się zasady dotyczące montażu instalacji fotowoltaicznej. Nowe przepisy nie będą już tak korzystne więc jeśli myślicie o oszczędnościach w gospodarstwie domowym, trzeba się spieszyć.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, przez którą mniej będzie się opłacać nowym prosumentom inwestować w instalację fotowoltaiczną.

Co oznacza wejście ustawy w życie?

Obecnie gospodarstwa domowe nadwyżki prądu wytwarzanego we własnych instalacjach słonecznych oddają do sieci. Mogą jednak później bezpłatnie odebrać nawet 80 proc. tej energii w innym terminie, gdy ich elektrownie pracują na mniejszych mocach albo wcale. To tzw. system opustów.

Nowe regulacje całkowicie zmienią sposób rozliczania prosumentów, którzy zainstalują panele od 1 kwietnia 2022 r. Nadwyżki energii wytwórca sprzedawać będzie na rynku, a niedobór prądu kupował od firmy handlującej energią — na takich samych warunkach jak inne gospodarstwa domowe, a więc z dodatkowymi opłatami, np. dystrybucyjną. Cena zakupu energii będzie więc zdecydowanie wyższa niż cena jej sprzedaży.Ostatni dzwonek na założenie fotowoltaikę na starych zasadach. 

Dzięki fotowoltaice możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy. Sama inwestycje powinna się zwrócić po 6-7 latach a biorąc pod uwagę obecne wzrosty cen energii czy gazu jeszcze szybciej. Przed budową domu jednym z ważniejszych zagadnień jest to czym będziemy go ogrzewać. Warto przeanalizować najbardziej korzystne i ekologiczne rozwiązania. 

Warto również zaznaczyć, że w obecnych czasach w związku ze smogiem odchodzi się od tradycyjnych źródeł ogrzewania. Już od 2025 roku nie zamontujemy u siebie w domu pieca na węgiel i inne paliwo stałe generujące spaliny. 

Zapewne za kilkanaście lat obowiązkiem będzie projektowanie tylko takich systemów grzewczych, które będą korzystały z odnawialnych źródeł energii oraz przy okazji nie będą generowały smogu. 
Już teraz jest taka możliwość i co istotne najbardziej opłacalna z punktu widzenia opłacalności inwestycji. Chodzi o pompy ciepła, które wraz z zamontowaniem instalacji fotowoltaicznej pozwolą nam na posiadanie domu praktycznie bez rachunków. 
Koszty energii i paliw będą w perspektywie lat rosły. Z nośników energii prawdopodobnie energia elektryczna i gaz będą drożały najbardziej ale energię możemy produkować sami. 

W chwili obecnej porównując ceny nośników źródeł energii oraz możliwości jej pozyskiwania, stwierdzić należy, że projektując budynek jedno czy wielorodzinny, najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem są pompy ciepła. System ten zapewnia najniższe koszty eksploatacji budynku ze wszystkich dostępnych źródeł ciepła nie zapominając o możliwości zamontowania systemu solarnego i zapewnienia sobie niezależności energetycznej.

Warto zaznaczyć, że opisane wyżej rozwiązanie jest korzystne nie tylko dla nowego budownictwa. Pompę ciepła wraz z instalacja fotowoltaiczną można zainstalować również w starych domach wykorzystując już istniejącą instalację grzewczą i elektryczną. 

Co istotne w okresie letnim instalację pompy ciepła można wykorzystać w tzw obiegu odwróconym, czyli zrobić z naszego systemu grzewczego- "klimatyzację" obniżając tym samym temperaturę w naszym domu. 

Jeśli chcecie się dowiedzieć jak maksymalnie obniżyć rachunki za ogrzewanie i prąd możecie się skontaktować z firmą z Ostrowa, działającą w branży odnawialnych źródeł energii już 15 lat. 

EKO ENERGIA Łukasz Zielazny
ul. Witosa 1D, 63-400 Ostrów Wlkp.

tel. +48 791 777 999
tel. +48 694 995 757

Firma ma ostatnie wolne terminy na montaż i instalację paneli fotowoltaicznych przed 1 kwietnia 2022. 

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ